Maket üzerinden ev sahibi.

Başını sokacak bir ev sahibi olmak her türk tüketicisinin gönlünde yatan bir idealdir. Bu nedenle mortgage kredilerinin ülkemizde önemli bir gelişme potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz. Öte yandan konut alım satımıyla ilgili olarak tüketicilerin mağdur olmasını önleyecek yasal düzenlemeler konusunda daha çok mesafe kat edilmesi gerekiyor. Bu konuda mağduriyete engel olacak bazı pratik ipuçları var ama bu konudaki bilgi toplumda yeterince yaygınlaşmış değil. Türk tüketicilerinin ev sahibi olma idealine hitap eden ve son dönemlerde çok sık karşılaştığımız maket üzerinden satılan o büyük prestijli projelere girmeden önce de çok daha dikkatli davranılması gerektiğini düşünüyoruz. Maket üzerinden konut sahibi olmak tüketici açısından önemli avantajlar sağlayabiliyor, ancak özellikle içinde bulunduğumuz ekonomik ortamın etkisiyle bir o kadar risk şey, elindeki verilerin sadece projenin kuşe kağıda renkli olarak basılmış planları ve şık yapılmış maketlerden ibaret olduğudur. Bu nedenle maket üzerinden konut sahibi olmaya kalkışmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için araştırdık.
Projeye reklam ve satış maliyetleri yansıtılmamış olmalı.
İnşaat sektörünün gelişmiş olduğu ekonomilerde bu aşamadaki projelerde inşaat firmaları önemli ölçüde indirim sunarlar. Ülkemizde ise bu tür projelerin hemen hepsi tv ve gazete reklamları ve satış ekipleriyle desteklendiğinden projelerin bu maliyetler tüketiciye yansıtılarak fiyatlandığını görüyoruz. Yani televizyonda gördüğünüz bir maket projeden konut sahibi olmaya kalktığınızda, söz konusu firma bu proje kapsamında yaptığı televizyon ve gazete maliyetlerin yanısıra satış ofisinde görev yapan personelin maliyetlerini de almak istediğiniz konutun fiyatına giydirmiş oluyor. Bu açıdan bakılırsa TV gazete ve diğer mecralarda reklamları çıkmamış projeleri takip etmek sizi inşaat şirketinin reklam maliyetlerine ortak olmaktan kurtaracaktır. Bunu nasıl yapabileceğiniz daha sonraki öncelikle hedef yatırım olmalı
Maketten konut almayı düşünen tüketicilerin öncelikli motivasyonu ev sahibi olmaktan çok yatırım amaçlı konut sahibi olmak olmalı. Burada yatırım ile kastımız bir ticari bir mala daha ileriki bir tarihte daha yüksek bir bedele satmak umuduyla sahip olmaktır. Amaç yatırım olmalı, çünkü konut stoğu bile sayılmayan bir proje söz konusudur, projenin zamanında tamamlanmasına veya taahhüt edildiği kalitede tamamlanma riski vardır ve bu riskin getirisi de ona uygun olmalıdır.