Lübnan’a 500 milyon dolara kadar kredi verebiliriz.

Dünya bankası orta doğu ve kuzey afrika’dan sorumlu başkan yardımcısı freid belhac, ekonomik kriz nedeniyle zor bir dönemden geçen lübnan’a 500 milyon dolara kadar kredi sağlayabileceklerini söyledi.
Dünya bankası yetkilisi belhac, lübnan başbakanı necib miktai ile başkent beyrut’taki hükümet sarayı’nda görüşmesinin ardından sonra basın toplantısı düzenledi.
Belhac, “Başbakan mikati ile olumlu bir görüşmemiz oldu. Kendisiyle lübnan ve dünya bankası arasındaki güçlü iş birliği fırsatlarından söz ettik. Dünya bankası her zaman lübnan hükümeti ve halkını desteklemiştir.” ifadelerini kullandı.
Ekonomik kriz nedeniyle lübnan’ın zor bir süreçten geçtiğini hatırlatan belhac, “dünya bankası, lübnan’a sosyal harcamalarda kullanılması maksadıyla 300 ile 500 milyon dolar arasında kredi sunmaya hazırdır” dedi.
Kredinin yüksek bir seviyeye ulaşan yoksulluk sınırının düşürülmesinde özellikle önemli olacağını belirten belhac, sosyal harcamaların yanı sıra kredinin sürdürülebilir tarım ve gıda sektöründe kullanılabileceği söyledi.
belhac, gazetecilerin, söz konusu kredinin elektrik üretimi için gaz ithalatında kullanılıp kullanılmayacağını ilişkin soruna karşılık şunları kaydetti.
“Elektrik ve enerji mevzusu lübnan’da çok eski. Dünya bankası ve lübnan 2002’den beri bu konuda işbirliği yapıyor. Bu konuda lübnan hükümetinin hayata geçirmesi gereken önemli reformlar var. Lübnan hükümeti ile bu reformlar üzerinde görüşüyoruz. Reformlar istenen aşamaya gelir ve bizim de olumlu bakmamıza vesile olursa o zaman bu meseleye gaz ithalatı de destek verebiliriz.
Ancak bu reformlar halen çok uzakta ve buna elektrik sekörü de dahil.”
Ekonomik krizdeki lübnan, elektrik üreten enerji istasyonlarında yeterli yakıt verilmemesi nedeniyle yaklaşık 2 yıldır ciddi elektrik kesintileriyle mücadele ediyor.
Beyrut yönetimi, kasım 2011’den beri Suriye üzerinden, mısır’dan doğalgaz ve ürdün’deki elektrik ithal etmek için çalışmalar yürütüyor. Ancak her iki mesele de ABD’nin suriye’ye uyguladığı “sezar yaptırımlarına” takıldığı için çok yavaş ilerleme kaydediliyor.