Küresel piyasalar temkinli seyrediyor.

ABD’de bu hafta veri takviminin zayıf seyretmesi ve sözle yönlendirmede bulunan fed yetkililerinin temkinli duruşunu koruması yatırımcıların risk iştahı üzerinde etkili oluyor. Dün açıklamalarda bulunan mineapolis fed başkanı neel kashkari bir faiz indirimini desteklemesi için enflasyonla mücadele sürecinin yolunda gittiğini gösteren çok sayıda pozitif enflasyon verisi görülmesi gerektiğini anlattı. Fed’in uzun süre faiz oranlarını sıkı tutmasını beklediğini dile getiren kashkari enflasyon göstergelerin işbirliği yapmaması halinde faiz artırımı olasılığını dışlanmadığını söyledi. Kashkari faiz oranlarını beklenenden daha uzun süre aynı seviyede tutma olasılığının faiz artırımına gitmekten karşın ABD’de tahvillere olan talebin devam ettiği görülürken ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi dün üst üste 5’nci günde de gerileyerek günü yüzde 4,47’den tamamladı. Altının ons fiyatı yeni günde önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 2,318 dolarda, brent petrolün varil fiyatı da yüzde 82,5 dolarda bulunuyor.
Dün new york borsasında nasdaq endeksi yüzde 0,1 gerilerken S&P 500 endeksi yüzde 0,13 ve Dow jones endeksi yüzde 0,08 artış kaydetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne düşüşle başladı.
Avrupa borsalarında dün de pozitif bir seyir izlenirken, yarın ingiltere merkez bankası’nın BOE açıklayacağı para politikası kararları yatırımcıların odağında bulunuyor. BOE’nin politika faizini sabit bırakacağını kesin gözüyle bakılırken politika metni ve BOE başkanı andrew bailey’in yapacağı açıklamaların alınacak sinyallerin varlık fiyatları üzerinde etkili olması bekleniyor.
Dün almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,40 ingiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,22 fransa’da cac 40 endeksi yüzde 0,99 ve italya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,75 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne karışık bir seyirle başladı.