Küresel piyasalar karışık seyrediyor.

Fed’in ne zaman faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin belirsizlik devam ederken, makroekonomik verilerden alınacak sinyallerin bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara yönelik ipuçları vermesi bekleniyor. Dün açıklanan verilere göre, ABD ekonomisi 2023’ün dördüncü çeyreğinde yüzde 3,2 büyüyerek beklentilerin altında kaldı. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasıla GSYH verisine ilişkin ocak ayında yayımlanan öncü verilerde ekonominin geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 3,3 büyüdüğü kaydedilmişti.
Analistler ABD ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde güçlü tüketim harcamalarının etkisiyle sağlam bir büyüme kaydettiğini ancak büyümenin az da olsa hız kaybetmiş gibi göründüğünü belirtti.
Ayrıca uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu standard & Poor’s S&P ABD ekonomisinin emsallerinden daha iyi performans göstermeye devam ettiğini politika faizlerindeki keskin artışa rağmen 2023’te büyümenin arttığı tek büyük gelişmiş ekonomi olduğunu bildirdi. Fed’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği ve bugün açıklanacak çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisinin yatırımcıların odağında olduğuna işaret eden analistler fed’in faiz indiriminin zamanlamasına ilişkin beklentileri büyük ölçüde etkileyebilecek verinin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini aktardı. Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de verilerin önemine işaret etmeye devam ediyor. New york fed başkanı John williams bankanın muhtemelen bu yılın sonlarında faiz indirimine gideceğini kaydederek 2024’te üç faiz indirimi yapılmasını makul bir başlangıç olarak değerlendirdi. Williams fed’in yüzde 2’lik sürdürülebilir enflasyon yolcuğuluğunda hala kat edecek yolu olduğunu aktardı.