Küresel kredi koşullarını gölgeliyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu standart & poor’s s&p koronavirüs salgının küresel kredi koşullarını gölgelediğini bildirdi.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart & poor’s un s&p koronavirüs kredi koşullarını gölgeliyor” başlıklı raporunda, salgının Asya pasifik ülkeleri ve özellikle çin için yüksek risk olarak değerlendirildiği belirtildi.
Öte yandan bunların dışında kalan bölgelerin ise virüs kapan ve hastalıktan ölenlerin sayısının nispeten daha düşük olması nedeniyle artan risk olarak değerlendirildiği kaydedildi.
Raporda, çin ve dünyanın ekonomik büyümesi üzerinde salgının kısa vadeli olumsuz etkilerinin görülmesinin beklendiği ifade edildi.
Virüsün yayılma hızına ve ne zaman zirve noktasını göreceği dair belirsizliklerin olduğu kaydedilen raporda, epidemik uzmanların tahminlerinin şubat ayının sonu ile haziran ayı arasındaki dönemi işaret ettiği anımsatıldı.
Raporda ayrıca virüs salgının mart ayında kontrol altına alınmasının beklendiği, öte yandan salgının beklenenden daha hızlı ve daha geniş bir alana yayılması halinde bunun insan hayatı açısından ve ekonomik açıdan maliyetinin artırabileceği belirtildi.
S&P raporunda çin’in bu yılın sonunda ekonomik büyümesinin 0,7 puan daha düşük gerçekleşerek yüzde 5.0 seviyesinde olmasının beklendiği kaydedildi.
Raporda, koronavirüs salgının bu yıl küresel ekonomik büyümenin 0,3 puan daha düşük olmasına neden olabileceği de tahmin edildi.
S&P raporunda, “şu anda finansal piyasalar genel olarak salgının ölçütü konusunda iyimser. s&p 500 şu anda kadar yüzde 3 yükseldi. Benzer durum avrupa ve asya hisse senedi piyasalarında da görülüyor.
buna dair tek istisna çin” ifadelerini yer verildi.
Raporda, “koronavirüsün ekonomik etkileri şaşırtıcı olmayacak şekilde çin ile en çok ilişkili, en yakın ekonomilerde görülecek. Hong ve singapur’un GSYH’lerindeki düşüş çin’dekinden daha yüksek olabilir.” öngörüsünde bulundu.
S&P raporunda, avustralya ekonomisinin de görece salgının merkez üssü çin’e olan uzaklığına rağmen, emtia, turizm ve eğitim alanlarında çin ile olan ilişkisi nedeniyle olumsuz etkilenebileceği kaydedildi.
Raporda, salgının ABD ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin ise sınırlı olmasının beklendiği, yıl sonunda ABD’nin ekonomik büyümesinin sadece 0,1 puan azalabileceği belirtildi.
S&P raporunda salgının avrupa ekonomisi üzerindeki etkilerinin de sınırlı olmasının beklendiği, bu yılın sonunda Avrupa’da büyümenin yüzde 0.1 0.2 puan daha düşük gerçeleşebileceğini kaydedildi.