Küresel hisse senedi fonlarından enflasyon endişesiyle 2,9 milyar dolar çıkış yaşandı.

Süregelen enflasyon endişeleri karşısında, küresel yatırımcılar pazar gününe kadar üst üste ikinci hafta hisse senedi fonlarından çekildi. Çarşamba günü açıklanan ekonomik göstergeler ABD tüketici fiyatlarının mart ayında beklenenden daha fazla arttığını gösteriyor ve bu da federal rezerv’in haziran ayında faiz oranlarını düşürme olasılığı üzerinde şüphe uyandırıyor.
Bu dönemde, küresel hisse senedi fonlarında 2,9 milyar dolarlık önemli bir çıkış yaşandı. Bu çıkış özellikle sırasıyla 2,7 milyar dolar ve 1,9 milyar dolarlık çıkışların yaşandığı ABD ve asya hisse senedi fonlarında belirgin oldu. Buna karşılık, Avrupa hisse senedi fonlarına 891 milyon dolar giriş oldu.
Son 12 haftadır fon çeken teknoloji sektörü yatırımcılarının net 708 milyon dolar çekmesiyle tersine döndü. Bu değişim küresel hisse senedi fonlarının ilk çeyrekte FED’in faiz indirimi beklentisiyle 60 milyar dolarlık küresel tahvil fonları da hafta boyunca 12,8 milyar dolar toplayarak girişlerde bir artış gördü. Tahvillere artan bu ilgi yakın vadede ABD’de faiz indirimi beklentilerinin azalmasına bağlanıyor..
Tahvil piyasasında orta vadeli ABD doları tahvillerine 2 milyar dolar kısa vadeli ABD doları devlet tahvillerine ise 1,3 milyar dolar giriş oldu. Kredi katılım fonları ve ABD doları belediye fonları da sırasıyla 686,6 milyon dolar ve 505 milyon dolar giriş yaşadı. yine de ABD doları şirket tahvil fonları ve küresel yüksek getirili dolar tahvil fonları sırasıyla toplam 1 milyar dolar ve 473 milyon dolar çıkışla karşılaştı. Bir önceki hafta 105 milyar dolar gibi önemli bir girişin yaşandığı küresel para piyasası fonlarından 3 milyar dolar çıkış yaşandı.
Emtia sektöründe değerli metal fonları 524 milyon dolarlık bir satışla karşılaştı ve bir önceki hafta 691 milyon dolarlık net alımdan tersine döndü. Enerji fonları da 76 milyon dolar gibi mütevazı bir miktar da da olsa net çıkış kaydetti.
Gelişmekte olan piyasa fonları da bu etkiyi hissetti ve bir önceki hafta 1,67 milyar dolar olan EM tahvil fonlarındaki alımlar 597 milyon dolara düştü. 1.7 milyar dolarlık bir satış görerek son beş haftanın en büyük geri çekilmesine işaret etti.