Küçük birikimler ve ihtiyaçlar.

Birikim ve tasarruf konusunda bankaların küçük birikim sahiplerinin ihtiyaçlarına karşılık vermek yerine gelir odaklı çalışması, BES temsilcilerinin satış odaklı çalışmaları sırasında BES’i emekliliği destekleyecek bir sistem olarak değil de, birikim odaklı bir ürünmüş gibi tanıtmaları her iki sisteme de zarar veriyor.
Ancak bu gidişatada dur diyecek bazı BES şirketleri ve bankaların ortaya çıkmasının, bize tünelin ucunda beliren ışık gibi umut vermeye başladığını söyleyebiliriz. Şirketlerin, BES satış temsilcilerinin müşterilere bilgi verirken tespit ettikleri hatalı yaklaşımları düzeltme çalışmaları, ING ve TEB gibi bazı bankaların maliyetlerinden arındırılmış küçük tasarruf sahiplerine yönelik ürünlerle turuncu ve marifetli hesap karşımıza çıkması aklımıza gelen ilk örnekler. Tabi uzun bir yolun sadece başında olduğumuzu belirtmekte fayda var. Küçük birikimleri için maliyetlerinden arındırılmış hesapları tercih eden tüketicilerin sayısının artmasıyla, bankaların bu bilinçli tercihlere yönelik çözümler üretmesi kaçınılmaz olacaktır. Aynı şekilde ihtiyacımız olan ürün ve servisleri krediyle hemen almak yerine, biraz sabredip öncesinde biriktirerek zaman içinde sahip olma disiplinini yeniden kazanmanız gerekiyor. Yoksa başka ülkelerin birikimlerinden borç alıp faiz ödemek suretiyle yaşamaya çalışmak sürdürülebilir bir durum değil. Yunanistan bunun en güzel örneği.
Bankaların küçük tasarruflara yönelik masraflarından arındırılmış çözümler yerine, hala orta ve büyük ölçekli mevduat toplama yaklaşımında olması uzun süre devam edemez. Çünkü enflasyonun çok üstünde zamlarla karşılaşan tüketicilerin mevcut ekonomik ortamda tüketen konumundan biriktiren konumuna geçmesi an meselesi. Bunu yaparken de kendilerine hitap eden en ekonomik çözümü bulacaklardır. Bu çözümlere alternatif sağlamak amacıyla tavsiyelerimizi de yeri geldikçe sizlerle paylaşıyor olacağız.