Krizle birlikte gayrimenkul fiyatları.

Daha önceki yazılarımızda mortgage’ın bir başka bahara kaldığından kısaca bahsetmiştik. Garanti Mortgage ve DD mortgage gibi sadece mortgage kredileri üzerine branşlamayı seçen firmaların, geçtiğimiz birkaç ay boyunca azalan talepler nedeniyle keyifsiz günler geçirdiklerini düşünmek yanlış olmayacaktır.
Finans piyasalarında erken kalkan çok yol alır.
Finans piyasalarında söz konusu olduğunda, büyük karlara veya piyasa payına ulaşabilmek için ya piyasaya ilk girmek ya da girdiğiniz sektörde çığır açacak bir iş modeli veya ürün ile piyasaya girmek gerekiyor. Mortgage’ın yüz yılı aşkın bir süredir ortalıkta olan bir finansal davranıp yola erken çıkmanın avantajını kullanmak istemeleri çok normal geliyor. Mortgage uzmanları garanti mortgage ve DD mortgage hakkında Garanti mortgage, mortgage kredilerinin pazarlaması üzerine konsantre olması için şirketlerinin bir banka hiyerarşisinde krediler bacağı altında yer alan ürünlerden birinin yönetimini yapan grup aslında. Satış kanalları ve teknoloji açısından Garanti Bankası gibi bir devi tam kapasite kullanma potansiyeli var. Mortgage kredilerinde hala en etkin kanal olarak kullanılan şubeleri kullanma avantajları var. Ayırca türkiye’de faaliyet gösteren şirketler arasında en yaratıcı ve agresif şekilde internet kanalını kullanan Garanti Bankası ve Garanti Teknoloji’nin desteğiyle, alternatif dağıtım kanallarını da geleneksel kanallar başarılı bir şekilde kullanıp çok daha geniş kitlelere ve pazar payına potansiyeli taşıyorlar. Dolayısıyla Garanti Mortgage’ın kötü durumda olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olacaktır, ancak faaliyet alanlarını ilgilendiren pazardaki azalan talep ve maliyetler yüzünden keyiflerinin kaçtığı aşikar.
DD mortgage, arkasında ülkemizin medya devi doğan grubu ve almanya’nın hatta dünyanın finans devlerinden deutche bank’ın bir ortak girişimi. Devlerin evliliğinden DD mortgage ile ilgili olarak basın lansmanı sırasında verilen röportajdan elde ettiğimiz bilgileri sizlerle daha önce paylaşmıştık. Başlangıçta deutche bank’ın güçlü mali yapısı, mortgage hakkında birinci elden gelen deneyimi ve doğan grubunun türkiye’de etkin medya gücünün DD Mortgage’ın başarı için gerekli olan tüm malzemelerin bir araya geldiği doğru bir pota olduğunu düşündürüyordu. Ancak şu anki ekonomik koşulları göz önüne alırsak bu düşüncemizin geçerliliği tartışılır.