Krizi doğru tüketici finansmanı ürünleriyle atlatmak.

İş hayatı ile ilgili bilinmesi gerekenler
Serbest meslek tecrübemiz yok denecek kadar az. Ama hala ücretli olarak çalışanlar olarak, iş hayatı konusunda paylaşabileceğimiz birkaç konu var. Öncelikle tüketimin devam edebilmesi için bir gelir gerekir. Bu gelirin düzenli olması tercih sebebidir. Düzenli gelir için de bir meslek sahibi olmak şart. Düzenli geliri daha olumlu yönde geliştirebilmek için ya terfi etmek ya da daha iyi şartlarda başka bir iş bulmak gerekir.
Ekonomik şartlar ne olursa olsun iş en iyi çalışırken bulunur, bunu her zaman akılda tutmakta fayda var. “komşunun tavuğu komşuya kaz görünür.” misali bir görev için bir personel alımı gerçekleştirirken yöneticiler tercihlerini rakiplerinde görev yapan kişilerden yana kullanmak isterler. Böylelikle rakibin işine yarayan kişiyi işe alarak, elde edecekleri kazancı iki katına çıkarmış olurlar. Bu sebeple iş görüşmesinde yapmanız gereken en önemli şey, görüştüğünüz kişiyi işe yarayacağınıza ikna etmenizdir. Ancak bunu yaptığınız takdirde daha iyi şartlarda bir iş bulmanız söz konusu olabilir. Eğer işsizken bir iş görüşmesi yaparsanız, size yapılan teklif ile çalışan bir adaya teklif edilen şartlar farklılık gösterebilir.
“Uluslararası standartlar ile faaliyet gösteren kurumsal şirketlerde her işin biri skalası vardır. Adayın çalışıyor olup olmadığının yapılacak teklifte bir etkisi olmayacaktır.” şeklinde geyikler duymuş olabilirsiniz. Ama uluslararası şirket olsun olması tüm şirketler kar amacıyla faaliyet göstermektedirler. Karı maksimize etmek de ancak önümüze çıkan fırsatları değerlendirerek olur ve personel gider maliyetlerini azaltmak da bir kar fırsatıdır.
Krize rağmen krizle beraber yaşamak
Olan bitene rağmen hayatımızı yapabildiğimiz kadar normal sürdürmeye çaba sarfetmemiz gerekiyor. Tabi bununla beraber temel önlemleri de almak gerekiyor. Öncelikle bu dönemde kazandığımızdan fazlasını harcamaya çok dikkat etmeliyiz. Bu gerçeğin bilincinde olmak, buna uygun aksiyon almak en önemli gereklilik.
Bir alışveriş yapıyorsanız ve bu alışverişi taksitli gerçekleştirirseniz, alacağınız ürüne ihtiyacınızın ne kadar gerekli olduğunu objektif olarak bir kere daha değerlendirmelisiniz. Evde çalışan bir televizyonunuz varken, sırf kriz nedeniyle kampanya yapıldı diye LCD TV almak buna iyi bir örnek olabilir.Herşeye rağmen alım kararı veriyorsanız, o zaman bu alışverişi nasıl gerçekleştirmeniz gerektiği yönünde doğru seçimi yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.