Kremlin nato ile doğrudan çatışmadan söz ediyor.

Kremlin sözcüsü dmitry peskov nato’nun 75. yıldönümüne denk gelen açıklamasında rusya ve nato ittifaknın artık doğrudan çatışma durumunda olduğunu ilan etti. Bu keskin değerlendirme nato’nun son genişlemesi ve ukrayna’da devam eden çatışma nedeniyle artan gerilimin ortasında geldi. Peskov’a göre ilişkiler doğrudan çatışmanın gerçek olduğu bir noktaya kadar kötüleşti. Peskov nato’nun rusya’nın sınırlarına doğru yaklaşamaya devam etmesini ve bölgedeki askeri altyapısını güçlendirmesini eleştirdi. Kremlin’in pozisyonu NATO’nun ukrayna çatışmasına müdahil olması ve doğuya doğru genişlemesinin durumu tırmandırdığı yönünde.
NATO’nun genişlemesi rusya devlet başkanı vladimir putin’in uzun süredir şikayet ettiği bir konu. Daha önce ittifakın eski varşova paktı ülkeleri ve baltık ülkelerini de kapsayacak şekilde doğuya doğru büyümesinin soğuk savaş sonrası anlaşmalara ihanet olduğunu ifade etmişti. Putin’in iki yıl önce ukrayna’da askeri operasyon başlatma kararı kısmen nato’nun rusya’ya doğru genişlemesini engelleme ihtiyacıyla gerçeklendirmişti. NATO ise savunma amaçlı bir ittifak olduğunu ve ülkelerin onlarca yıllık komünist yönetimden kurtulduktan sonra özgür iradeleriyle ittifaka kaldırdıklarını savunuyor. İttifak rus saldırganlığı olarak tanımladığı saldırılara karşı savunmasında ukrayna’yı destekliyor, gelişmiş silahlar, eğitim ve istihbarat sağlıyor.
Rusya’ya göre nato’nun ukrayna’ya verdiği destek nato’nun fiilen çatışmanın bir katılımcısı haline getiriyor. Putin rusya ile nato arasında yaşanacak herhangi bir doğrudan çatışmanın dünyayı üçüncü bir dünya savaşının eşiğine getirebileceği uyarısında bulundu. Kremlin’den gelen bu son yorum, ukrayna’da devam eden durum nedeniyle rusya nato ilişkilerindeki ciddi gerginliğin altını çiziyor.