Krediyi kısıtlayan tasarı.

ABD senatosu dış ilişkiler komitesi, ABD başkanı donald trump ve başkan yardımcısı mike pence’in ABD’li papaz andrew craig brunson ‘ın serbest bırakılmaması halinde türkiye’ye yaptırım uygulayacakları şeklindeki tehditkar söylemlerinin ardından “Türkiye uluslararası finans kuruluşları yasası” adıyla, Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan tasarıyı kabul etti.
Senatörler bob corker, Bob menedez, james lankford, thom thillis jeanne shahhen ve bill nelson’un imzalarıyla sunulan tasarı, dış ilişkiler komitesince kabul edildi.
Uluslararası finans kuruluşlarının türkiye’ye kredi vermesinin önüne geçilmesinin hedeflendiği tasarıda, Türkiye’ye terör örgütleri FETÖ ve PKK’dan yargılanan ABD’li ve türk asıllı ABD vatandaşlarının tutukluluk halleri gerekçe gösterildi.
Senatör corker, tasarıya ilişkin açıklamasında yargının bağımsızlığı ilkesini hiçe sayarak, “Bu tasarıya gerek duyulmasını asla istemedik fakat türkiye hükümetini, ABD vatandaşları ve yerel elçilik çalışanlarını haksız yere tutuklanmasının ve rahatsız etmesinin sonucunun olacağı konusunda uyardık.” ifadelerini kullandı.
Senato dış ilişkiler komitesince oylanan tasarının yasalaşabilmesi için hem senato hem de temsilciler meclisinden geçmesi ve ABD başkanı tarafından onaylanması gerekiyor.
Tasarının içeriği
Uluslararası finans kurumları yasası’nın 701’nci maddesindeki “insan hakları ihlalleri durumunda ABD’nin bu konuyu gündeme getirmesi politikasıdır.” cümlesine atıfta bulunulan tasarıda, “Uluslararası ve sivil toplum kuruluşları 15 temmuz darbe girişimi sonrası ciddi şekilde insan hakları ihlallerini belgelemiştir.” ifadesine yer verildi.
Tasarı, ABD hazine bakanlığı, dünya bankası, avrupa imar ve kalkınma bankası ile diğer uluslararası finans kuruluşlarındaki ABD’li yöneticilere, Türkiye’ye yardım yapılmasını engellenmesi talimatı verilmesini ön görüyor.