Kredili mevduat hesabı faizleri.

Merkez Bankası tarafından geçtiğimiz hafta başında artırılan zorunlu karşılıklar hafta ortasında bankaların konut kredisi faizlerinin yükselmesine sebep oldu. Bu durumun ilk gözlenebilir etkisi tüketicilerin gayrimenkul almak amacıyla yaptıkları ziyaretlerin sayısı üzerinde oldu. Tüketiciler konut kredileri konusunda faiz seviyeleriyle ilgili beklentinin yönü tespit edilene kadar alım ihtiyaçlarını ertelemeyi tercih ettiler.
Konut kredilerinin ardından ihtiyaç ve otomobil kredileri de zorunlu karşılıkların yükselmesi neticesinde ortaya çıkan fonlama maliyeti artışından payına düşeni alacaktır. Bu çerçevede geçtiğimiz yılın son çeyreğinde büyük bir yükseliş trendi yakalayan otomotiv sektörünün 2011 için rekorlar içeren hedeflerini tüm bir yıla yaymaları gerekecek gibi gözüküyor.
Kredi pazarında faiz oranları artılırken kredi kartı faizlerinde herhangi bir artırım söz konusu değil. Bunun nedeni kredi kartı işlemlerinde uygulanan faiz oranlarında üst sınırının Merkez Bankası tarafından belirleniyor olması. Dolayısıyla Merkez Bankası “Haklısınız, kredi kartı faizlerini artırmak lazım” demedikten sonra bankaların kredi kartı faiz artırımına gitmesi mümkün değil.