Kredi yata-kata değil projelere gidecek.

Hazine ve maliye bakanı nebati, önümüzdeki süreçte kamu bankalarının sermayelerine hazineden kaynak aktarımı yapılacağını, böylece bu bankaların kredi imkanlarının genişletileceğini söyledi. Nebati, “Bugüne kadar KGF kredilerinin yüzde 70’inin yatırım yerinde yata kata ve dövize gittiğini gördük.
alınan kredi yatırımlara gidecek” dedi.
Hazine ve maliye bakanı nureddin nebati, son dönemde sık sık bir araya geldiği milletvekilleri, ekonomist akademisyen ve iş dünyası temsilcilerine finans sektörüne yönelik atılacak yeni adımlarla ilgili bilgi verdi.
Bakan nebati, kamu bankalarının sermayelerinin hazineden kaynak aktarılması yoluyla güçlendirileceğini, böylece yatırımcılar için yeni kredi imkanlarının genişleteceğini kaydetti.
Nebati, yeni ekonomik modelin bir takvime bağlı olmadığını da kaydetti. Nebati ” bir takvime dayalı program ilan etmeyeceğiz. Reform programımız olmayacak. Adımlarımızı sırayla uygulamaya koyacağız. Takvime bağlamayacağız. Atacağımız adımlar olgunlaştıkça cumhurbaşkanı ilan edecek ve hemen uygulamaya girecek” dedi. Türkiye gazetesi’nden yücel kayaoğlu’nun haberine göre, nebati’nin basına kapalı toplantılarda verdiği bazı önemli mesajlar şöyle:
Önümüzdeki süreçte, kamu bankalarının sermayelerine hazineden trasnfer yapılacak. Kaynak artırımı ile kamu bankalarının kredi imkanları genişleyecek. Kamu gelirlerine dayalı ve altına dayalı sertifika çıkarılacak. BOTAŞ gibi KİT’lerin gelirlerine dayalı hisse senedi çıkarılacak. Merkez Bankası aracılığıyla uzun vadeli repo uygulaması gündemde. Bu uygulamalarla tasarrufların artırılmasını ve türk lirasının cazip hale getirilmesi hedefliyoruz. Sermaye piyasalarının büyütülmesi için vergisel iyileştirmeler olabilecek. Bankaların sanayicilere daha fazla kredi açması açısından adımlar olacak. Şirketlere 13 milyarlık vergi desteği
Kur korumalı mevduat sistemine şirketlerin de dahil edilmesine yönelik kanun çıktı. Buna göre döviz ve altın hesaplarını kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüştüren şirketlere kurumlar vergisi istisnası sağlanacak. Uygulama yönetmeliklerini yayınlayacağız, şirketlere ait 90 milyar dolar civarında mevduat söz konusu. Bunun 10 milyar dolarının çözülmesini bekliyoruz. Yaptığımız hesaplamalarda 10 milyar dolar bozdurulursa, şirketler 13 milyar lira vergi istisnasından yararlanmış olacak. Yeni başka enstürmanlarla önümüzdeki günlerde kurlarda daha fazla gerileme bekliyoruz.
KGF kredileri yata kata gitmiş
ihracata ve istihdama dönük büyüme modeli hedefimiz var. Kredi Garanti Fonu KGF aracılığıyla kredi vereceğiz. Ama bu kredileri çok sıkı takip edeceğiz. Evvelden, sunulan kredilerin yüzde 70’i kata yata dövize gitmiş. Bunları tespit ettik. Artık kontrolü ve proje bazlı verilecek. Gereken takip yapılacak.
Enflasyonda hedef yüzde 30’un altı
Hedefimiz enflasyonu aşağı çekmek. Bir süre yüzde 40’lar civarında olacak. Yaz aylarında bir miktar düşme olacak. Yıl sonunda baz etkisiyle yüzde 30’ların altına indirmeyi hedefliyoruz.
Doğrudan yabancı yatırımların önümüzdeki dönemde artmasını bekliyoruz. Türkiye yönelik bir ilgi olduğunu görüyoruz. Bunun istihdama da katkısı olacak. Yakın tarihte yurt dışına bazı ziyaretlerimiz olacak. Yatırımcılarla görüşeceğiz.