Kredi vade sayıları yüksek tutulması.

6 Aşırı taksitten kaçının
Kredi kartı veya kredi kullanırken dikkat edilen en önemli şey taksit veya vade sayısıdır.
Kredi kartındaki fazla taksit sayısı tüketiciye yüksek tutarlı ürünleri alırken kolaylık sağlar. Ancak devamındaki alışverişin hepsinde taksit kullanılması, “nasılsa taksitle alıyorum” algısını yaratarak, tüketicinin neredeyse kartındaki tüm limiti kullanarak, ödemeyeceği tutarda bir aylık borç altına girmesine neden olabilir.
Kredideki vade sayısının yüksek tutulması ise, olası bir işten atılma durumunda kalan taksitlerinizi geri ödeyememenize neden olabilir. Bu yüzden kredi kullanımında gelirinizle orantılı olarak en az vade sayısını tercih etmeniz önemlidir.
7 Kayıp / çalıntı durumunda vakit kaybetmeden bankanızla irtibata geçin kayıp / çalıntıyla ilgili yasal düzenlemeler, ekstradan bir sigorta poliçesi almayı gerektirmeyecek kadar yeterli. Ama bunun için dikkat etmek gerek. Kullanmadığınız kartlarınızı yanınızda taşımayın. Kayıp / çalıntı kartlarınızı hızla iptal edin. Kartınız kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde, sizin bankanıza mümkün olan en kısa sürede bilgi vermiş olmanız önemli.