Kredi notu ve Risk raporu.

Findeks kredi notu nedir.
Findeks kredi notu, Türk bankacılık sektöründe kullanılan en yaygın risk derecelendirme notudur.
Finansal performansı ifade eden bu model, kişinin bankacılık sektöründeki kredibilitesinin resmi niteliğindedir.
Findeks kredi notu, bankacılık sisteminde bulunan kredi ödeme alışkanlıklarınıza yönelik olarak hazırlanmış olan risk raporu’nun özeti niteliğinde analitik bir modeldir. Findeks kredi notu incelenerek Findeks kredi notu sahibinin gelecek 12 ay içerisinde kredi borçu ödememe olasılığı tespit edilmektedir. Findeks kredi notu, kişinin bankalardan almış olduğu bireysel kredi, kredili mevduat hesapları ve kredi kartlarındaki kullanım verilerinden oluşturulmaktadır. Bu veriler aylık olarak Türkiye Bankalar birliği TBB risk merkezi bünyesinde toplanmaktadır.
Bankacılık sisteminden aktif olarak kredi kartı, bireysel kredi ve kredili mevduat hesabı kullanan veya son 5 yıl içerisinde kredisi kapanmış olan tüm bireysel kullanıcılarının findeks kredi notu vardır. Sadece banka hesabı olan fakat hiç kredili ürün kullanmamış kişiler ile son 5 yıldır hiç kredi kullanmamış olan kişiler için findeks kredi notu hesaplanmaz.
findeks kredi notu 0 – 1.900 aralığında değişebilmektedir.
Findeks kredi notumu nasıl yükseltebilirim.
Kredi, kredi kartı ve mevcut hesaplarınızdaki ödeme alışkanlıklarınızın düzenli olması, genel olarak notunuzu olumlu etkileyen unsurlardır.
Findeks kredi notumu sorgulamak / risk raporumu almak notumun düşmesine neden olur mu.
Hayır. Findeks kredi notu sorgulamanız ya da risk raporu almanız kesinlikle notunuzun olumlu ya da olumsuz bir şekilde değişmesine neden olmaz.
Findeks kredi notu’nu öğrenmek ücretli mi.
Findeks’ten alacağınız ilk kredi notu ücretsizdir. Mevcut notunuzu istediğiniz zaman findeks’e giriş yaparak görebilirsiniz. Notunuzun güncellenmesini istiyorsanız. 2.3 TL ödemeniz gerekiyor.