Kredi notu görünümünü negatife çevirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Woody’s ingiltere’nin kredi notunu Aa3 olarak teyit ederken, not görünümünü “durağan’dan negatife çevirdi.
Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, ingiltere ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.
Açıklamada, İngiltere’nin yerel para birimi ve döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunun Aa3 olarak teyit edildiği not görünümünün ise durağan dan negatife çevrildiği bildirildi.
İngiltere merkez bankası’nın BOE not görününmünün de durağan dan negatife çevrildiği belirtilen açıklamada negatif görünümünün zayıf büyüme beklentileri ve yüksek enflasyon karşısında artan politika belirsizliğinden kaynaklandığını aktarıldı.
Açıklamada, ülkenin kredi notunun teyit edilmesinin ise ingiltere’nin zengin, rekabetçi ve çeşitli ekonomisi tarafından desteklenen ekonomik direncini yansıttığı kaydedildi.
Bu yılın başından bu yana ülke ekonomisinin büyümesinin yavaşladığına işaret edilen açıklamada, ekonominin gelecek çeyreklerde yavaşlamaya devam etmesinin beklediği ifade edildi.
Açıklamada, ekonomik görünümünün yüksek enflasyon, zayıf dış talep ve artan borçlanma maliyeti nedeniyle kötleştiği, tüketim, yatırım ve ekonomik faaliyeti baskıladığı aktarıldı.
BOE’nin kalıcı enflasyon riskine karşı orta vadede para politikasını önemli ölçüde sıkılaştırmasının beklendiği belirtilen açıklamada, daha sıkı para politikasının de ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturacağı kaydedildi.
Açıklamada ülkede harcanabilir gelirin gelecek yıl önemli ölçüde düşeceğinin tahmin edildiği kaydedildi.
İngiltere ekonomisinin 2023 2024 yıllarında ortalama yüzde 0,3 büyüyeceğinin ve 2026’ya kadar yüzde 1.5’lik potansiyel seviyesine dönmeyeceğinin tahmin edildiği belirtilen açıklamada, ülkede enflasyonun ise gelecek 6 ay içinde yüzde 11’e ulaşmasının beklendiği bildirildi.