Kredi kartlarına tek limit haberi.

BDDK’nın kredi kartlarında tek bir limit kullanılmasını zorunlu hale getirecek düzenlemesi, gerek bankalar gerekse tüketici dernekleri tarafında büyük tepki çekti. Bu düzenlemenin uygulanabilirlik açısında önemli sakıncalar taşıdığını, bu nedenle de asılsız bir haber olduğuna dair görüşlerimizi paylaşmıştık. Ancak başbakan yardımcısı babacan geçen hafta ortasında kredi kartına tek limit uygulaması konusunda çıkan haberleri dorğuladı ve BDDK’nın konuyla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.
Hiç şüphesiz burada en sağlıklı bilgi, konuyla ilgili çalışmalara devam ettiğinden bahsedilen BDDK’dan alınabilir. Ancak o da henüz bir açıklama yapmadığı için, diğer kaynaklardan gelen bilgilerin hangilerinin gerçekleri yansıttığını bilmek mümkün değil. Sabah gazetesi’nde yer alan haber göre ise uygulama için düşünülen ana çerçeve şu şekilde olacak. Kredi kartı tek limit uygulaması için ortak bir yazılım kullanılacak. Bankaların limit hesaplaması için müşterinin kira, tahvil, bono gibi gelirlerini bir arada görebileceği, riskleri analiz edebileceği bu özel yazılımı kurması gerekecek. İlgili kişiye kart veren bankaların tamamı limitin üzerine çıkamayacak.
Limit aşımı durumunda yazılım programı alarm verecek. BDDK, kredi kartına tek limit uygulamasına ilişkin çalışmasını tamamladıktan sonra, Bankalar yasası’nda değişikliğe gidilecek. Doğrulanamayan kaynaklara uygulamada göre iki formül öngörülüyor. Birincisine göre her kart sahibinin gelirleri toplanacak, harcama tutarı bildirilecek ve buna göre bir limit belirlenecek. Diğer formülde ise gelirine göre istediği kadar bankadan istediği kadar kart alabilecek. Örneğin; geliri 4 bin lira olan bir vatandaş, bir kartıyla 2 bin liralık alışveriş yaptığında diğer kartlarının kullanılabilir limit de aşağı inecek. Kredi kartı onay mekanizmalarında 35 TL’nin üzerinde limit kontrolü zaten online olarak yapılıyor. Bankalar bu alanı, yani kalan limit bilgisini bundan sonra kendi kart işlemlerine göre değil, merkezi olarak tutulan kayıtlara göre güncellemeleri gerekecek. İşin asıl emek gerektiren kısmı da bu işlemlerin günlük olarak, hatta gerçek zamanlı ve merkezi olarak konsolide etmesi. Tüketici yeni bir kredi kartı almak istediğinde, yeni kredi kartının limit payının toplam limit içinde nasıl belirleneceği de ayrı bir sorun olarak gözüküyor.