Kredi kartında “tek limit” uygulaması.

Önümüzdeki yıllarda kredi kartlarında geçilmesi planlanan tek limit uygulaması nedeniyle bankaların müşteri limitlerini otomatik olarak arttırabilmesi pazar payı için kritik önem taşıyor. İlgili düzenleme hayata geçene kadar bankaların söz konusu kredi kartı limitlerini KKB kayıtlarında yer alan en yüksek tutar seviyesine getirmeleri gerekiyor ki, sonrasında kendi kartları bu limitten rekabetçi bir pay koyabilirsin.
Kayıp-çalıntı durumuna dikkat
Tüketici açısından ise kredi kartlarında yüksek limit önemli riskler içeriyor. Yüksek limit, kredi kartı kayıp-çalıntı durumunda kartınızla bilginiz dışında yapılacak alışverişlerde kaybınızı artırabilir. Her ne kadar banka kayıp-çalıntı durumunda, bildirim yapılan saatten önceki 24 saat içinde gerçekleşen hukuka aykırı kullanımdan doğan harcamaların sadece 150 TL’sini ödemekle yükümlü olsa da, söz konusu işlemin şifreyle yapılması durumunda kart sahibi ağır kusurlu bulunur ve bedelin tamamı tüketiciden istenir. Söz konusu şifrenin kartın üzerinde saklandığı ve bu bilgiye ulaşmanın zor olmadığı bilgisi nedense dikkate alınmaz.
Borç batağına saplanmayın
Yüksek kredi kartı limitlerine sahip, ancak aynı seviyede gelire sahip olmayan tüketiciler ipin ucunu kaçırmaları durumda kendilerin bir anda altından kalkamayacakları borç sarmalında bulunabilirler. Bu sebeple tüketicilere, aktif olarak kullanmadıkları kredi kartlarıyla ilgili olarak otomatik limit artırımı talimatına onay vermeden önce birkaç kere daha düşünmelerini tavsiye ederiz.