Kredi kartına taksit atlatma ve taksit erteleme.

Kredi kartında taksit atlatma veya taksit erteleme en basit tanımıyla bugün satın alınan taksitli bir ürün veya hizmetin ilk taksitinin takip eden ekstre tarihinde değil de bir ay sonra veya daha ileri bir tarihteki ekstreye kadar ertelenmesi olarak tanımlanabilir. Dönem dönem sektörel veya genel olarak kredi kartı hizmeti veren bankalar tarafından başvurulan bir ciro arttırma tekniğidir.
Bankalar kredi kartı sahiplerine neden taksit atlatırlar ?
Özellikle yıl sonları gibi belli dönemlerde tüketiciler, vergi dilimleri veya farklı nedenlerle azalan net gelir ve artan harcamalar nedeniyle bütçe açıkları yaşamaya başlarlar. Oluşan bu açıklar nedeniyle tüketiciler endişelenerek harcamalarında kısıntıya gitme eğilimi gösterirler. Oysa kredi kartı şirketlerinin özellikle yılın son ayına dair ciroyla ilgili büyük hedefleri vardır. Bu büyük hedeflere ulaşabilmek için bankalar aralık ayında yapılan harcamaların fonlama maliyetini bazen kendi bünyelerinden, bazen de beraber çalıştıkları üye işyeriyle ortak karşılayarak taksitleri ertelerler. Taksit atlatma kampanyalarındaki asıl amaç, tüketicide sahte bir güven duygusu yaratarak harcamalarının hızını kesmesine engel olmaktır.
Yaza girerken tatil programları yapılmaya başladığı tarihlerde, bankaların tatil programı yapan tüketicileri daha pahalı tatil programlarına teşvik etmek için turizm harcamalarına taksit atlatma imkanı tanınması gibi sektörel ciroları arttırmaya yönelik kampanyalarına sık sık rastlamak mümkündür. Yıl sonu taksit atlatma kampanyaları bu sene öne alınabilir.
Yoğun olarak aralık ayında karşılaştığımız taksit atlatma kampanyalarıyla Türk tüketicisinin bu sene biraz daha erken karşılaşacağını tahmin ediyoruz. Bunun bize göre birkaç sebebi var. Bankaların kredi kartı ciro artışını öne çekme motivasyonları bunlardan biri. Bankalar, ekonomik kriz nedeniyle kredi politikalarını sıkılaştırdı. Yani tüketici kredisi, oto kredisi, nakit kredi verirken daha seçici davranıyorlar. Bu da sene başında bu branşlarda yaptıkları gelir hedeflerinde sapmaya yol açacak ve bu sapmayı halihazırda kredi limitleri onaylanmış kredi kartı portföyünden kapatmaya çalışacaklar. Kredi kartı cirosunu arttırma konusunda etkili yöntemlerin başında gelen taksit atlatma sayesinde ciroyu arttırarak kredi kartı borcunu taksitlendirmek zorunda kalan tüketicisi sayısını da arttırabilecekler. Kredi kartı faizlerinin yukarıda bahsettiğimiz branşlara oranla ne kadar fazla olduğunu artık hepimiz biliyoruz.
Diğer bir neden mağazaların ciro artışını öne çekme motivasyonu. Yaz boyu mağazaların cirosunda bir düşüşün olması kaçınılmazdır. İnsanlar tatile çıkar, güzel havalar insanları alışveriş merkezlerinden uzaklaştırır. Öte yandan Türkiye mağazacılığında yer alan ürünlerin önemli bir kısmı ithal ve yaz başından beri mağazacıların stoklarında tuttukları, TL avro ve dolar karşısında güçlü pozisyonda iken tedarik edilmiş ürünler. Mağazalar içinde bulunulan ekonomik şartlar nedeniyle aylardır stoklarında taşıdıkları bu malları bir an evvel nakite dönüştürerek açık pozisyonlarını kapatmak isteyecekler.