Kredi kartı tercihinize yardımcı olacak bilgiler.

Kredi kartları bankacılık ürünleri arasında oldukça karlı bir üründür, zaten kredi kartı pazarının gösterdiği gelişmeden de bunu anlamak mümkün. kredi kartı ürünlerinin diğer bankacılık ürünleriyle karşılaştırıldığında açık ara farkla önde olmasının diğer bankaların iştahını kabarttığı bir gerçek, öyle ki islamda faizin haram olarak kabul edilmesi nedeniyle uygulamalarında faiz yer almayan katılım bankaları bile Türkiye’de yaygın olarak kullanılan kredi kartı markaları ile işbirliğine gitmeye veya kendi kredi kartı markalarını çıkarmaya başladılar. Türkiye’de kredi kartı pazarına tüm dünyada olduğu gibi iki büyük ödeme sistemi visa ve mastercard hakim. Bu iki markanın yanısıra Garanti Bankası tarafından sunulan american express geçtiğimiz yıllar boyunca diğer bankalar tarafından ayrıcalıklı müşterilerine sunuldu. Garanti bankası’ndan önce Akbank, American express’i Türkiye’ye getirmiş ancak orjinal american express özelliklerinden daha sınırlı çıkardıkları akbank american express, Türk kredi kartı müşterileri tarafından talep görmeyince zaman içinde ortadan kaldırılmıştı. Günümüzde american express, Garanti bankası yüksek segment müşterilerine Platinum ve üzeri sunuluyor. Kullanım kolaylığı ve yaygınlık açısından Türkiye’den ziyade yurtdışında kullanıma daha uygun olan Garanti American Express kartının özelliklerinin bir kısmı aynı zamanda bonus platinum kartta da olduğu için, şu aşamada sadece prestij bir ürün olarak Garanti Bankası kredi kartları ürün ağacı altında yerini almış durumda. Bir dönem koçbank tarafından verilen bir Diner’s club kredi kartı da vardır, ancak sanırız o da pazardan çekileli bir kaç sene oldu.
Kredi kartlarına başvurmak oldukça kolay. Bir dönem bankalar tüketicileri yoldan çevirip kart satmaya çalışıyorlardı. Bu pazarlama stratejisinin neticesinde aşırı süratli artan kart kullanımı ve ekonomik dalgalanmalar nedeniyle, kredi kartı ile sorun yaşayan tüketicilerin sayısında ve bankaların kredi kartı politikaları hakkında olumsuz kamuoyu artışı gerçekleşti. Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu BDDK bankaların kredi kartı satış ve pazarlama yöntemlerine sınırlama getirmek zorunda kaldı. Bankaların kart satışı yapabileceği lokasyonlar sınırlandırıldı.
İnternet üzerinden online veya şubeden başvuru formu doldurmak suretiyle yapılan başvurular değerlendirerek süratli bir şekilde kredi kartı sahibi olabiliyorsunuz. Yapılan başvuruların tam fonksiyonlu bir kredi kartına dönüşmesi için gereken belgeleri eksiksiz olarak bankaya iletmek gerekiyor. Kredi kartı başvurusu için gerekli belgelerin başında imzalı bir kredi kartı sözleşmesi gerekiyor. Kredi kartı aracılığı ile size borç verecek banka olduğu için bu sözleşmenin güncel ve yasalara uygun bir şekilde hazırlanmış halini imzalamanızı sağlamak bankanın sorumluluğunda. Banka ile kredi kartı müşterisi arasında çıkacak herhangi bir uyumsuzlukta mahkemeler imzalanan bu sözleşmeyi dikkate alacaklardır. Bordro gelir belgesi, kredi kartı başvurusu için gerekli belgelerin arasında yer alıyor. Banka sizinle belli bir borç alacak ilişkisine girmeden önce, bu ilişkiyi devam ettirebilecek yeterli düzenli gelir veya teminatlara sahip olduğunuzu konutlamanız gerekiyor. Bordro veya antetli şirket kağıdına imza sirkülerinde yetkisi olan birinin imzası ile verilen belgeler çoğunlukla yeterli oluyor. Gelir belgesin sahte olması ihtimaline karşılık, teyitlerin bankalarda ilgili birimler tarafından yapıldığını da bir parantez açarak belirtmekte fayda var. Bordro gelir belgesi ve başvuru sahibine ait KKB kayıtları müşterinin başvurusunun onaylanması durumunda belirlenecek kredi kartı limiti için önemli bir baz teşkil ediyor. Bordro gelir belgesi ile KKB kayıtlarındaki detayların arasında çok büyük çelişki olması durumunda gelir belgesinin KKB kayıtlarındaki kredi kredi kartı limitlerinden büyük olması durumunda başvurunun reddine yol açabilecek sonuçlar doğuracağından, özellikle antetli ve imzalı kağıda belgelenen gelirin gerçeği yansıtması önemlidir.