Kredi, İhtiyaç Kredileri, Kredi Hesaplama

Kredi kartı taksitleri ve ihtiyaç kredisi vadelerine yeni düzenleme.

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu BDDK finansal istikrarın güçlendirilmesi ve makroekonomik dengeleme sürecinin desteklenmesi kapsamında kredi kartı taksit sayısı ve ihtiyaç kredileri vade sınırlarına ilişkin yönetmeliklerde değişiklik yapılmasını içeren bir taslak yayınladı. Bu düzenleme ile enflasyonun düşürülmesi ile cari açık, ithalat ve hane halkı borçluluğunun azaltılmasını desteklemek amaçlanıyor.
Taslağı paylaşılan ilgili düzenlemede bir revizyona gidilmezse, kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerinde üst sınır elektronik eşya alımlarında 3 ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, havayolları, seyahat aceneteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda 6 ay sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde 9 ay olarak uygulanacak.
Kuyum ve cep telefonlarında kredi kartına taksit yasağı uygulanmaya devam edecek. Ayrıca kredi kartıyla gerçekleştirilen telekominasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanmayacak.

Related post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir