Kredi kartı taksit sayısı ve tüketici kredisi vadeleri.

Mali disiplini korumak ve cari açıkla mücadele kapsamında daha önce kredi kartı taksit uygulamalarında getirilen 9 aylık taksit sınırı yeniden 12 aya çıkarıldı.
Daha önce de taksit yasağı getirilmiş olan telekominkasyonla ilgili harcamalar, akaryakıt, gıda ve yemek ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit yasağı uygulamasına devam edilecek.
Elektrik- elektronik eşya beyaz eşya alımları bu kapsama girmiyor ve bilgisayar alımlarında da kredi kartı ile alınması durumunda 6 ay taksit sınırı getirildi.
Havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalar, sağlık ürünü alımları, kulüp ve derneklere yapılan ödemeler ve vergi ödemelerinin hali hazırda olduğu gibi 9 ay taksit sınırına tabi tutulmasına karar verildi.
Aynı mantıkta yurtdışında yapılan harcamalar, free shop’tan yapılan alkollü içecek alımları, kozmetik ve ofis malzemesi alımları ve doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar da taksit yasağına tabi.
Kurumsal kredi kartlarıyla yapılan tüm mal ve hizmet alımlarında 9 ay olan genel taksit sınırının 12 aya çıkarılması kararlaştırıldı.