Kredi kartı sicil affı geliyor mu.

Ticaret bakanlığı aslında bu tasarıyı esnaf ve tüzel kişiler için hazırlıyordu. Bu şekilde kara listeye girmiş esnaf ve tüzel kişilerin içinde bulunduğumuz dönemde bankalar ile tekrar temasa girerek ekonomik faaliyetlerini geliştirme imkanına kavuşması ve dolaylı yolda ülke ekonomisinin ivme kazanmasına imkan sağlaması planlanıyor.
Ankara ticaret odası başkan sinan aygün yine iş başında
Sinan aygün kamuoyunda tüketici haklarına yönelik yürüttüğü kampanya ve çözümlerle oldukça tanınıyor. Görünüşe bakılırsa, Sinan aygün’ün bu konudaki çalışmalarına Ergenekon davası bile engel olabilmiş değil. Sinan aygün söz konusu yasa tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamada “Yeni yasa tasarısına bankaların 5 yıl süreyle kredi ve kredi kartı taleplerini karşılamadığı kart mağdurlarının da eklenmesi gerekiyor. Bu öneriye, başbakan ve sanayi bakanı da sıcak bakıyor.” demiş.
Af kapsamına alınması beklenen mağdurlar kim.
Okurlarımız arasında takip edenler varsa, kredi kartı borçları ve gecikmiş alacakların tavan yaptığı dönemde, tüketici yasasında yapılan değişiklik ile kredi kartı borç yüzünden bankalarla sorun yaşayan kart sahiplerine, bu borçlarını yüzde 50 faizle, 12 ay ödeme imkanı sağlamıştı. Bu taksit imkanından faydalanmanın bazı dezavantajları vardı, yasada yapılan değişiklikle borçları 12 aya ödeme planını tercih eden tüketiciler aynı zamanda borçlarını temerrüde ödenmediği için artık akti faiz değil çok daha yüksek olan temerrüt faizi uygulanır düşürmüş oldular.
Kısaca kredi kartlarını 12 ay taksitle yeniden yapılandırma imkanı bulan tüketicilerin çoğu bu tercihleri neticesinde temerrüde düşerek, bankalar tarafından oluşturulan KKB ve TCMB veritabanlarına girdi. Daha önce konuyla ilgili yazı ve yorumlarımızda bahsettiğimiz gibi, kredi veren kuruluşlar bu veritabanlarında yer alan kayıtları yeni kredi kartı ve bireysel kredi başvurularında referans olarak dikkate alıyorlar. Bu veritabanlarında bilgileri yer alan tüketicilerin kayıtlarındaki detaylara göre, yeni kredi ve kredi kartı talepleri red edilebiliyor veya başvurularının kabul edilmeleri için ilave teminatlar istenebiliyor.