Kredi kartı sicil affı geliyor mu.

Sanayi ve ticaret bakanlığı tarafından bir süredir üzerinde çalışılan sicil affı yasa tasarı’sına kara isteye giren kredi kartı mağdurlarının da dahil edilmesinden bahsediliyor. Ticaret bakanlığı aslında bu tasarıyı esnaf ve tüzel kişiler için hazırlıyordu. Bu şekilde kara listeye girmiş esnaf ve tüzel kişilerin içinde bulunduğumuz dönemde bankalar ile tekrar temasa girerek ekonomik faaliyetlerini geliştirme imkanına kavuşması ve dolaylı yoldan ülke ekonomisinin ivme kazanmasına imkan sağlaması planlanıyor.
Sinan Aygün Kamuoyunda tüketici haklarına yönelik yürüttüğü kampanya ve çözümlerle oldukça tanınıyor. Görünüşe bakılırsa, Sinan Aygün’ün bu konudaki çalışmalarına ergenekon davası bile engel olabilmiş değil. Sinan aygün söz konusu yasa tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamada “Yeni yasa tasarısına bankaların 5 yıl süreyle kredi ve kredi kartı taleplerini karşılamadığı kart mağdurlarının da eklenmesi gerekiyor.
Bu öneriye, başbakan ve sanayi bakanı da sıcak bakıyor.” demiş.
Af kapsamına alınması beklenen mağdurlar kim?
Okurlarımız arasında takip edenler varsa, kredi kartı borçlarının ve gecikmiş alacakların tavan yaptığı dönemde, tüketici yasasında yapılan değişiklik ile kredi kartı borcu yüzünden bankalarla sorun yaşayan kart sahiplerine, bu borçlarını yüzde 50 faizle, 12 ayda ödeme imkanı sağlamıştı. Bu taksit imkanından faydalanmanın bazı dezavantajları vardı, yasada yapılan değişiklikle borçlarını 12 ayda ödeme planını tercih eden tüketiciler aynı zamanda borçlarını temerrüde borç ödenmediği için artık akti faiz değil çok daha yüksek olan temerrüt faizi uygulanır düşürmüş oldular.
Kısaca kredi kartlarını 12 ay taksitle yeniden yapılandırma imkanı bulan tüketicilerin çoğu bu tercihleri neticesinde temerrüde düşerek, bankalar tarafından oluşturulan kkb ve tcmb veritabanlarında girdi. Daha önce konuyla ilgili yazı ve yorumlarımızda bahsettiğimiz gibi, kredi veren kuruluşlar bu veritabanlarında yer alan kayıtları yeni kredi kartı ve bireysel kredi başvurularında referans olarak dikkate alıyorlar. Bu veritabanlarında bilgileri yer alan tüketicilerin kayıtlarındaki detaylara göre, yeni kredi ve kredi kartı talepleri red edilebiliyor veya başvurularının kabul edilmeleri için ilave teminatlar istenebiliyor. Söz konusu veritabanı kayıtlarından çıkmak için borcu ödemeyenlerin 5 yıl, ödeyenlerin ise 3 yıl beklemesi gerekiyor. T.C Merkez Bankası, bir kamu kuruluşu olarak bu süreden sonra söz konusu kişilerin isimlerini listeden çıkartırken benzer hatta bazı durumlarda daha detaylı bilgiler içeren kayıtları kendi veritabanlarında da tutan bankaların çıkarma zorunluluğu bulunmuyor. Bu nedenle de kimi bankalar ismi bir kez bu listeye girenlere bir daha kredi kullanıdrmayabilir. Tüketici yasasından yararlanarak, borçlarını taksitlendiren 2 milyona yakın kart mağduru, Merkez Bankası’nın oluşturduğu listede yer almazken, bankaların kendi aralarında oluşturduğu referans sisteminin bankalararası kredi referans sistemi kayıtlarına girmekten kurtulamadı.