Kredi kartı rekabetine BDDK’dan sert darbe.

Kredi kartı asgari ödeme tutarlarında artış var
Yeni yönetmelikle beraber gelen en önemli değişiklik asgari ödeme tutarlarındaki 5 puanlık artış.
Bu yönetmelik daha tasarı olarak BDDK web sitesinde yer aldığında inceleyip sizlerle paylaşmıştık.
KKB ve TBB risk merkezi öne çıkıyor.
Halk arasında karaliste olarak bilinen Merkez Bankası sicil kayıtları Türkiye Bankalar Birliği bünyesindeki Risk merkezi’ne devredilmişti. Bu yeni yönetmelik, kredi kartı başvurularının hangi yöntem ve hatta hangi kurumlar kullanılarak değerlendirileceğine dair kontrollü bir çerçeve çiziyor. “Müşterini tanı ilkeleri ile 27’inci madde uyarınca kurulacak bilgi alışverişi şirketlerinden temin edilecek.” diyerek KKB ve TBB risk merkezi gibi kurumlara değiniyor.
Sorun kredi kartı limitleriyle ilgili düzenlemelerde
Mevcut sistem, aktif kredi kartı bulunan tüketiciler için şu aşamada gelir beyanı gibi bir zorunluluk getirmiyor olsa da, yeni düzenlemeyle yeni kart sahibi olacaklar için geliri belgeleme şartı ve belgelenen gelir esas alınarak limite sınırlama getiriliyor.
Limit arttırım taleplerinede gelir belgesi eklenmesi gibi zorunluluk var. Gelir beyan edilmemesi durumunda alabileceğiniz en yüksek limit 1000 TL olacak. İlk defa kredi kartı sahibi olacak tüketicilerin tüm kart çıkaran kuruluşlardan temin ettiği kredi kartları için tanınanacak toplam kredi kartı limiti, ilk yıl için ilgilinin aylık ortalama net gelirinin iki katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise dört katını aşmaması yönünde bir kısıtlama gelmiş oldu.
Belki bilmiyorsunuz, Denizbank, ING, TEB, sektöre yeni giren odeabank gibi bankaların hedefledikleri karlılık ve büyümeye ulaşmaları için özellikle kredi kartında sayısal olarak agresif büyüme hedefleri bulunuyor. Bu bankaların hemen hepsi bu hedeflere geleneksel yöntemlerle ulaşmayı hedefliyordu. Ancak mevcut düzenleme ile bu hedeflere ulaşmaları mümkün olmayacak, zira birçok bankanın yeni kredi kartı başvurusu aldıktan sonra, başvurusu onaylanan müşterilere arzu ettikleri limiti verebilmeleri için mevcut kredi kartlarından birini iptal ettirmeye ikna etmesi gerekecek.