Kredi kartı özellikli cep telefonları.

Günümüzde evden yanımızda olmadan çıkmadığımız iki şey var. Bunlardan biri içinde para, kimlik ve kredi kartlarının bulunduğu cüzdanlar, ikincisi ise cep telefonları. Daha önce sizinle paylaştığımız haberlerin bazılarından da hatırlayacağınız gibi, gerek tüm dünyada gerekse ülkemizde şirketler günlük hayatımızın bu iki olmazsa olmazını tek bir çatı altında toplamak için çalışıyorlar. Cep telefonu öncesinde nasıl oluyordu da insanlar buluşuyordu veya birbirleriyle iletişim kuruyordu diye düşünüp hafızamızı tazelediğinde, bağımlılığımızın geldiği nokta ve onlar yanımızda olmadığında düştüğümüz çaresiz durumları gördükçe üzülmemek elde değil. İyi veya kötü, cep telefonlarına o kadar alıştık ki onlarsız birgün geçirmek gerçekten zor geliyor.
Eğer bizim gibi bankaların internet ve telefon şubelerini kullanıyorsanız, cep telefonu sadece size erişilmesi veya sizin insanlara erişmenizde değil, finansal işlemlerinizde de etkin bir rol oynamaya başlamış demektir. Ocak 2010 tarihi itibariyle internet bankacılığı işlemlerinde tek kullanımlık şifrenin zorunlu hale gelmesiyle, cep telefonu olmadan eğer özel bir token cihazına sahip değilseniz bankanızla internet şubenizden işlem yapmanız pek mümkün gözükmüyor. Bunun yanısıra birçok banka telefon bankacılığı işlemleriyle ilgili teyitlerini kayıtlı cep telefonu üzerinden almayı tercih ettikleri için, cep telefonunuz yanınızda yoksa eliniz kolunuz bağlanıyor. Gün içinde bankanızla ilişkilerinizi başka bir zamana ertelemek lüksüne sahip değilseniz, evden çıkarken cep telefonunuzu almanız en az cüzdanınız kadar zorunlu hale gelmiştir. işte sırf bu sebeplerden teoride cep telefonu ile cüzdanın en azından içindeki kredi veya banka kartlarının özelliklerinin tek bir cihaz altında toplanması fikri harikulade geliyor. Bununla beraber turkcell mobil ödeme servislerinin 300’den fazla üye işyerinde 2.000.000 işlem adedini aşan 600.000 kullanıcıya ulaştığına dair haberler, konuyla ilgili çalışmaları neticelendirmek konusunda motivasyonları artıracaktır. Bu durum çok yakın zamanda yeni yaratıcı ürünlerle karşılaşmamızı kaçınılmaz hale getiriyor.
Mobil ödeme turkcell şu an için ağırlıklı olarak oyun sitelerinde, sosyal ağ olarak geçen arkadaşlık sitelerinde ve şans oyunlarına ait web sitelerinde kullanılıyor. Alınan ürün veya hizmetin bedeli hat faturalıysa faturaya ekleniyor ve ön ödemeli hatlarda hattının TL bakiyesinden düşüyor. Pay pass olsun, pay wave olsun temassız kredi kartı işlemlerinde standart üst limit tutarı olan 35 TL burada da geçerli. İşlem maliyeti olarak işlem sırasında atılan kısa mesaj 50 kuruş olarak hat sahibine yansıtılıyor.