Kredi kartı ödemesinde karşılaşılan güncel sorunlar.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca web sitemizdeki kredi kartı ödemesinde gecikme durumu, KKB sorgulamaları ve TCMB karalistesi ile gibi başlıklara olan ilgide artan bir talep görüyoruz. Bu artan talebin sebebinin tüm dünyada yaşanan kredi krizinin neden olduğu likidite sıkışıklığı olduğunu düşünüyoruz. Likidite sıkışıklığı nedeniyle tüm dünyada kredi veren kuruluşlar gibi türk bankalarının da kaynak bulma maliyetleri oldukça yükseldi ve bu durum da bankaların kredi başvurularını değerlendirirken daha seçici davranmalarına, aynı zamanda borçlanma maliyetlerinin artmasına sebep oldu.
04.09.2008 tarihli referans gazetesinde çıkan bir habere göre son dokuz ay içerisinde tüketicilerin bankalardan şikayeti %277 artış göstermiş. Tam rakamlardan bahsedersek haziran ayı itibariyle 1 milyon 823 bin adet bankalar ile ilgili tüketici şikayeti mevcut. Bu şikayetlerin %72’sinin kredi kartlarıyla ilgili olduğuna göre, kredi kartı ile sorun yaşayan 1 milyonun üzerinde tüketici mevcut. Kredi kartları nedeniyle bankalar ile yaşanan incelendiğinde belli başlıklar öne çıkıyor. Bu dikkatimizi çeken başlıkları sizlerle paylaşarak en azından bizi takip eden okurlarımızın arasından yeni mağdurların çıkmasını önleyebilmeyi umuyoruz.
Asgari tutarın ödenmemesi
Bankalar ile kredi kartı kullanımı konusunda yaşanan güncel sorunların başında kart borcu ödemeleri ile ilgili sorunlar yer alıyor. Kredi kartı müşteriye bir aylık kredi son ödeme tarihinin ekstre kesim tarihi + 10 gün olduğunu düşünürsek aslında toplam süre 40 gündür. kullanma imkanı sağlar.
Bu süre sonunda tüketici borcun tamamını bankaya geri ödediği sürece avantajlı durumdadır.
Sürenin sonunda yani son ödeme tarihinde dönem borcunun tamamını ödeyemezse, ödeyemediği tutar üzerinden bankaya normal kredi maliyetlerinin birkaç misli bir faiz ödemek zorundadır. Son ödeme tarihinde ilgili ekstre bakiyesinin asgari %20’sini asgari tutar türkiye’de kredi kartı kanunu ile dönem borcunun %20’si olarak belirlenmiştir. ödeyemezse gecikmeye düşer. Gecikmeye düşen müşterinin kimlik bilgileri, gecikmede olan borç tutarı ve ne kadar süredir gecikmede olduğu bilgilerinin bulunduğu ilgili banka tarafından KKB veritabanında bir kayıt olarak yaratılır.
Bu kayıt KKB’ye üye tüm kuruluşlar tarafından kredi ve kredi kartı başvurularında referans bilgi olarak kullanılmak üzere sorgulanabilir.
KKB kayıtlarında yer alan kredi performansları, özellikle mortgage gibi uzun vadeli yüksek meblağlı kredi başvurularında, tüketicilerin borç ödeme disiplinine sahip olup olmadığını göstermesi açısından önemli bir kriter olarak kabul edilir.
Kredi kartı başvurularında ise değerlendirme şirketin kredi politikasına göre farklılık gösteren bir kriterdir. Bankalar genellikle kara listeye girmiş olan kişilere kredi kartı vermeme eğilimindedirler. Ancak kredi kartı ürününde yasal veya idari takibe düşmemiş ancak çektiği gecikmeler yaşamış müşteriler, sahip oldukları riske tüketicilerin üzerlerinde bulunan açık kredi kartlarının ve kredilerin limitlerine risk denir bağlı olarak karlı müşteri olarak tercih edilip kart verilmesi mümkün olabilir. Piyasada az sayıda kredi kartı olup kuvvetli bir tahsilat organizasyonu olan bazı bankaların bu politikayı benimsediklerini biliyoruz.