Kredi kartı limiti nasıl yükseltilir.

Kredi kartı limiti, kredi kartı müşterilerinin başvuru sırasında beyan ettikleri gelire bağlı olarak banka tarafından kredi ilişkisi kurulmak istenen müşterilere alışveriş yapmak veya nakit çekmek için tahsis edilen borçlanma tutarıdır.
Ülkemizde kredi kartı limitleriyle ilgili iki farklı uygulama var. Bunlardan ilki olan kart sahiplerinin sahip olduğu kartların her birine ayrı bir limit tanımlanması, büyük kredi kartı portföyü bulunduran bankaların yeterlilik rasyoları ve diğer kredi polikaları açısından bazı sakıncalar içermesi nedeniyle gün geçtiktçe azalsa da, hala tek tük rastlanan bir uygulama. İkinci ve en yaygın uygulama ise, her müşterinin kart sahibi olduğu her bankadan tek bir kredi kartı limiti olması. Müşteriler tek bankadan birden fazla kredi kartı sahibi olsalar dahi, belirlenen tek bir borçlanma limiti vardır.
Kredi kartı limitiniz kredi kartı limiti ne olmalıdır? maalesef bu sorunun net bir cevabı bulunmuyor. İdeal kredi kartı limiti, müşterinin kredi kartı kullanımındaki deneyimine bağlı olarak gelirle orantılıdır. Ancak kredi kartı kullanımına yeni başlayanlar için basit bir şekilde açıklamamız gerekirse, optimum kredi kartı limiti, sahip olduğunuz düzenli brüt gelire eşit olmalı diyebiliriz. Düzenli bir brüt geliriniz yoksa, yani bordrolu veya serbest meslek sahibi değilseniz, mütevazi bir kredi kartı limitiyle başlamanız yararınıza olacaktır.
Kredi kartı limiti nasıl aktarılır.
Kredi kartı yasası öncesi bankalar kredi kartı müşterilerinin limitlerini çeşitli algoritmalar ile uygun gördükleri şekilde artırabilirken, yasa ile kredi kartı limit arttırmının sadece kart sahibinin talebine istinaden yapılacağına dair bir hüküm getirildi. Bu sınırlamayı müşterilerin onayına istinaden limit artırabileceği şeklinde yorumlayan bankalar, müşterileri telefonla arayıp teyit alarak limit arttırımına yöneldiler.
Ama bankanız kendiliğinden sizin limitinizi artırmak istemiyorsa, limit artırım talebinizi şahsen yapmanız gerekecektir. Normal şartlar altında kartın ait olduğu bankanın telefon bankacılığı numaralarını aramanız ve limit artırım talebinizi iletmeniz gerekiyor. Bu durumda maaş ve gelir durumunuzu belgeleyerek size verdikleri faks numarasına göndermeniz gerekiyor.
Belgelerin bankalara faks aracılığı ile iletilmesinde dikkat edilmesi gerekene en önemli konu, faksı çektikten sonra mutlaka karşı tarafı arayarak ulaşıp ulaşmadığının teyidinin alınması, zira ne kadar teknolojik yatırım yapılırsa yapılsın, müşterilerin gönderdiği evrakların, faks üzerinde alakasız başka birine gönderilen evraklarına karışarak kaybolmasının önüne geçilmiş değil.