Kredi kartı limit arttırımı ve tutarları.

Türk halkı olarak kredi kartlarını çok seviyoruz. BKM Kart monitor 2012 araştırmasının sonuçlarına göre, Türk tüketicisinin elinde bulunan kredi kartı sayısı 5 yıl öncesine göre %65 artış göstererek 53 milyonun üzerine çıkmış durumda. Yine aynı araştırmaya göre Türkiye’de kişi başına 1.8 kredi kartı düşerken, cüzdandaki kredi kartlarımızın limit ortalama 3 bin 750 lira. erkeklerde ise ortalama limit 4 bin 511 liraya yükseliyor. kart sahibi türk tüketicisinin %90’ını limit aşımıyla ilgili bir sorun yaşamıyor. Öte yandan kredi kartı limiti bugünkü yürürlükteki uygulamalar kapsamında kritik bir önem taşıyor. Bugünkü yazımızda bunlar hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Kredi kartı ödeme tutarları ve kredi kartı limit arttırımı.
Yasal olarak bir takvim yılı içinde üç defa dönem borcunun %50’sinin altında ödeme yapan kart sahiplerinin kartları, borcunun tamamının ödenmesine kadar nakit çekime ve limit artışına kapatılıyor. Dolayısıyla kişinin verimli bir şekilde kartını kullanabilmesi için, öncelikle dönem borcunun tamamını kapatacak bir kaynak bulması gerekiyor.
Özetle, bilinçli kredi kartı kullanımında kredi kartı limiti önemli bir rol oynar. Yüksek kredi kartı limit olması bir statü göstergesi değildir. Kartta illa statü göstergesi aranacaksa, bu anca kullandığınız kartın tipine göre klasik, gold, platin, titanum vs. olabilir. Bunun sebebi de o karta verilen üyelik aidatı ve ona bağlı olarak alınan ek servislerden kaynaklanır.

Sık kullandığınız bir veya iki kredi kartı olmalıdır. Bu kartlarda ideal limit de tercihen Türkiye’deki ortalama kredi kartı limit 3 bin 750 lira civarında olmalıdır. Bu limit hem asgari ödeme tutarlarınızın makul oranlarda %25 seyretmesine neden olur, hem de bu civarda limiti olan kredi kartı ile daha az kart aidatı ödersiniz. İhtiyacınız olmayan yüksek limit ayrıca kart bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda, bankaya karşı mali sorumluluğumuzu da artıracağından ekstra bir risk demektir.