Kredi kartı kullanırken hangi durumlarda faiz ödenir.

Alışveriş faizi
Bildiğiniz gibi kredi kartı bir ödeme aracıdır. En basit anlatımla, alışverişinizin ödemesini kredi kartınızla yapacaksınız, görevli POS cihazından kartınızı geçirir, şifrenizle onay verirsiniz, bankanızın size tanımlamış olduğu limit dahilinde alışveriş tutarı kartınızdan çekilir.
Alışverişin kartla ödenmesi aslında bir kredili işlemdir, ancak bu her alışveriş için faiz ödeyeceğiniz anlamına gelmez. Şöyleki, kartınızın hesap kesim tarihi geldiğinde banka size hesap özetinizi ekstre gönderir. Burada 30 günlük dönem içerisinde yaptığınız alışverişlerin tutarları ve toplam dönem borç yer alır. Banka sizden son ödeme tarihine kadar, yani hesap kesim tarihinizden sonra 10 gün içerisinde borç tamamını ödemenizi ister.
Yazımızın bundan sonraki bölümlerini sağda vermiş olduğumuz örnek ekstreye bakarak okumanızı tavsiye ediyoruz.
Son ödeme tarihine kadar asgari tutarın üzerinde ya da asgari tutara eşit Asgari tutarın ödenmesi zorunludur. Ancak toplam tutardan az ödeme yapmanız durumunda ise son ödeme tarihindeki kalan “alışveriş borcunuza” taksitli işlemler dahil hesap kesim tarihinden itibaren alışveriş faizi akdi faiz işler.
Örnek: Diyelim ki kasım ayında 1000 TL’lik harcama yaptınız. Hesap kesim tarihiniz 1 aralık, son ödeme tarihiniz de 10 aralık olsun. Nakit sıkıntınız var ve sadece asgari ödeme, yani 250 TL ödeyebileceksiniz. Son gün, yani 11 aralık’ta bankaya gidip 250 TL yatırdınız. Geriye kalan borcunuz yani 750 TL için banka size 1 ve 10 aralık tarihleri arasında aylık yüzde 2.02 oranıyla faiz uygulayacaktır ve bu faiz bir sonraki ekstrenizde görünecektir.
Nakit faizi
Dedik ya, kredi kartı bir ödeme aracıdır. Yani kredi kartınızı ATM’ye gidip para çekmek için kullanmamalısınız. Ancak ve ancak çok zor durumda kaldıysanız ve acil nakite ihtiyacınız varsa kredi kartınızla nakit çekmelisiniz, zira kredi kartınızla nakit çektiğiniz tutar aynı gün faiz işleme başlar ve bu faiz hesap kesim tarihine kadar günlük olarak işlemeye devam eder. Bankalar faize ek olarak da bir de nakit çekim komisyonu adı altında ek bir ücret de yansıtırlar.