Kredi kartı kullanılabilir limiti.

Bugün internette ile tüketici finansmanı ile ilgili gelişmelere şöyle bir göz gezdirirken milliyet gazetesi ekonomi yazarlarından meral tamer’in “kredi kartımın limiti dolmuş, haberim yok.” başlıklı köşe yazısına denk geldik.
Kısaca özetlemek gerekirse, kendisi Etiler Akmerkez’deki lüks bir süpermarketteki alışverişlerini tamamladıktan sonra kasada kredi kartının dolan limiti nedeniyle ödeme yapmamasından bahsetmiş. İlgili yazısında bankalara “her mağazada bizlere ısrarla 6 taksit 9 taksit teklif ediliyorsa, her hesap ekstresinde de limitinizin dolmasına şu kadar kaldı.” uyarısı yer almalı şeklinde hafifçe dokundurmuş.
Meral tamer ülkemizin en yüksek tirajlı gazetelerinden milliyet’in saygın ekonomi yazarlarından biridir. Gazetede yayınlanan yazılarını incelerseniz, kredi kartı kullanımı ile tüketicilere yol gösterici, zaman zaman ibret verici paylaşımlarda bulunduğunu da görebilirsiniz.
Yazımıza konu olan makalesinden de çıkartabileceğiniz gibi meral tamer kullandığı kredi kartlarıyla ilgili kendisine gönderilen aylık kredi kartı ekstrelerini, taksitli işlemlerinde kaçıncı taksidin yansıdığına kadar takip edecek kadar özenli ve bilinçli bir tüketici. Meral tamer’in taksitli alışverişlerimin kredi kartımın limitini doldurmaya yaklaştığına ilişkin herhangi bir uyarı hiçbir ekstremde yok.” şeklindeki beyanını biz de bir teyit edelim dedik.
Kredi kartı hizmeti veren bankaların önemli bir kısmı kredi kartlarını kullanan tüketicilere, her ay gönderilen ekstrelerde kullanılabilir limit hakkında bildirim yapıyor. Öte yandan biz de, Meral tamer’in yazısındaki red provizyonuna konu olan garanti bankası shop and miles kredi kartı ekstresini incelediğimizde, ekstreye konu olan kredi kartın kullanılabilir limit bilgisinin bulunmadığını farkettik. Aynı şekilde World Card ekstrelerinde de kullanılabilir limit bilgisinin bulunmadığını gördük. Yani türkiye’nin en fazla kredi kartına sahip iki bankası tarafından müşterilere gönderilen ekstrelerinde, kullanılabilir limit bilgisi yok. İşte kredi kartı tercihlerinde bilinçli davranmanın neden önemli olduğunu anlatan güzel bir vaka. Günlük yaşamımızda, kredi kartı gibi yoğun olarak kullanabileceğiniz bir ürün hakkındaki beklentilerinizi çıkartıp, bu beklentilere en fazla cevap veren üründe karar vermeniz en doğrusudur. Belki de bu yaşadığı olay, Meral Tamer’in de bundan sonra kredi kartı seçiminde önemli bir kriter olacak.
Ülkemizde kredi kartı ile ilgili uygulamalar birçok ülkeye kıyasla daha sıkı bir regülasyon altında. Tüketicilerin kredi kartı limitlerinin sadece kart sahibi tüketicilerin onayına istinaden artırabileceği, bankaların kredi kartı başvurusu alabilecekleri noktaların sınırlandırılması, kredi kartı sözleşmelerinde kullanılacak standartlar gibi birçok konu yasalarla belirlendi. Tüketicilerin kredi kartları kullanımları hakkında bilgilendirilmesini sağlayan önemli bir enstrüman olan kredi kartı ekstrelerinde yer alacak bilgilerin standartlaştırılması, bu düzenlemeler sırasında atlanmış.