Kredi kartı incelemeleri ve hareketleri.

Eğer kredi kartınız ile ilgili yaptığınız incelemelerde böyle bir hareket göremiyorsanız büyük olasılıkla endişelenmenizi gerektiren bir sorun yoktur. Öte yandan provizyon sorunu yaşadığınız tarih ve saatte aynı üye işyerinden aynı tutarda bir veya birden fazla mükerrer işleme rastladıysanız ve bu işlemlerin hatalı olduğunu düşünüyorsanız, konuyla ilgili bankanın önleyici aksiyon alması için yapmanız gereken birkaç işlem olacak.
Eğer red provizyon sırasında POS cihazından çıkan mesajın yer aldığı slipi alıp sakladıysanız, kredi kartı ile yaptığınız harcamalara ait olumlu veya olumsuz tüm slipleri ilgili döneme ait ekstre elinize geçip inceleninceye kadar saklamanızı önerdiğimizi tekrar hatırlatmak isteriz ilgili bankaya bu slip’in bir kopyası ile bir itiraz dilekçesiyle başvurmanız gerekiyor. Maalesef bu başvurunun nasıl yapılması gerektiği ile ilgili olarak hiçbir banka internet üzerinden detaylı bir bilgi sağlamadığı için bankanın kredi kartı harcama itirazları ile ilgili süreçlerin ve başvuruların nasıl yapıldığına dair detaylı bilgiyi telefon bankacılığı üzerinden yapmanız gerekiyor.
Telefon bankacılığı üzerinden yapmanız gerekiyor.
Kişisel deneyimlerimizden söyleyebileceğimiz kadarıyla, Yapı Kredi bankası gibi bazı bankalar harcama itirazı süreçlerinde müşterilerini öncelikle üye işyerleri ile kendilerinin görüşmeleri için yönlendirebiliyorlar. Eğer üye işyerinin iletişim bilgileri sizde mevcutsa, bu konuyu onlarla görüşmeniz konuyu daha çabuk bir şekilde sonuçlandıracaktır. Öte yandan bazı üye işyerleri maalesef harcama itirazları konusunda ne yapacaklarına dair yeterli bilgiye sahip değiller. Böyle bir üye işyerine denk gelmeniz durumunda direkt bankaya başvurabilirsiniz.
Bayram tatilinde yaşanan provizyon ve otorizasyon sorunu ile ilgili olarak kartınıza red provizyon aldıktan sonra ödemeyi nakit olarak gerçekleştirdiyseniz, bu konuyu da dilekçenin bir yerinde dile getirmeniz faydalı olacaktır.
Bilinçli tüketici sorunu kayıpsız atlatır
Bayram tatilinde özellikle arife gününde kredi kartı ile yaşanan sorunlar ile ilgili, işlem tutarına bağlı olarak birkaç istisna durum dışında büyük bir mağduriyet söz konusu olduğunu düşünmüyoruz. Ancak yaşanan sorunun parasal bir sorun olması nedeniyle, sorun yaşayan kredi kartı kullanıcılarının sakin ve serikanlı bir şekilde gerekli düzeltici faaliyetin alınması için üzerine düşeni yapması gerektiğine inanıyoruz. Sorunun tüketiciler birliği derneğinin yazılı ve görsel basında yer aldığı şekilde bir hacker saldırısı veya teknolojiye gerekli yatırım yapılmamasından ziyade, BKM’nin personele ve personel yönetimine gerekli yatırımın yapmamasından kaynaklanma olasılığı bize göre daha yüksek.