Kredi kartı ile ödenen sigorta primleri.

Kısacası son ödeme tarihinde kredi kartı borçlarının asgari tutarını yatıracak mali kaynaklara sahip olmak ve buna dikkat etmek kritik önem taşıyor. Eğer borcunuzu ödemeyeyip idari takibe düşer ve kara listeye girerseniz, tekrar kredi kartı veya kredi alma şansınız oldukça azalacaktır. Eğer düzenli bir geliriniz yoksa veya kart borçlarınızı düzenli ödeyebileceğinize dair şüpheleriniz varsa, ileride bir ihtiyaç halinde almaya mecbur kalacağınız krediyle ilgili başvurunuzun önünün kesilmemesi için kesinlikle kredi kartı almaktan kaçınmamanızı tavsiye ediyoruz.
Kredi kartı ile ödenen sigorta primleri
Kredi kartı kullanımında yaşanan diğer bir sorun ise bankalar tarafından kredi kartı ekstrelerine yansıtılan sigorta primleri. Sigorta, modern dünyanın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri. Özellikle tüketici finansmanı ürünlerinden faydalanan bireylerin doğru sigorta ürünlerini almalarının sağlıklı bir davranış olduğunu belirtmeliyiz. Ülkemizde hasar prim ödemelerinde sigorta şirketlerinin lehine olan bir uygulama vardır. Sigorta sektöründe “sebepsiz zenginleşme prensibi” olarak bilinen bu uygulamada, tüketici mali durumunun çok üzerinde bir sigorta primi ödeyerek bir sigorta poliçesi yaptırabilir. Risk gerçekleşip hasar ödeme durumu söz konusu olduğunda ve sigorta şirketi bu durumu farkettiğinde, bu prensibi esas göstererek sigortalıya fazla ödediği primi iade ederek ödemesi gereken hasar miktarını büyük oranda azaltabilir. Dolayısı ile en çok sigorta primi ödeyen, her gereken hasar miktarını büyük oranda azaltabilir. Dolayısı ile en çok sigorta primi ödeyen, her zaman güvende olmuyor maalesef. En azından ülkemizde bu durum böyle. Doğru riskleri belirlemek ve mali durumunuzu gözden geçirerek uygun teminat ve primlerle bu riskleri güvence altına almak önemli.
Ülkemizde kredi borcu sigortası alanında faaliyet göstermek amacıyla yeni açılan cardiff ve genworth financial gibi bu konu üzerinde uzman sigorta şirketlerinin yanısıra, eski adıyla Garanti sigorta yeni adıyla euroke sigorta, aksigorta, ergoisviçre, sigorta, allianz sigorta gibi yabancı sigorta devleri ile ciddi ortaklık ilişkileri bulunan sigorta şirketleri de benzer ürünler sunmakta. Bir seneden fazla bir süredir aynı işyerinde çalışan ve tüketici finansman ürünleri kullanan bireylerin, bu şirketler tarafından bu amaca yönelik ürünleri inceleyerek yıllık toplam brüt gelirlerini aşmayacak tek bir poliçe yaptırması uygun olacaktır. Böylelikle beklenmedik bir şekilde iş veya iş gücü kaybı yaşamaları durumunda finansal kayıplarını minimize edebilirler. Ama bunu yapmak isteyen tüketicilere tavsiyemiz durumunda finansal kayıplarını minimize edebilirler. bankaların özellikle son dönemde artan agresif satış stratejisinin bir parçası olan tele marketing veya dış arama olarak isimlendirilen satış ekipleri tarafından telefonla yapılan teklifleri kabul etmek yerine, sigorta acenteleri veya internet vasıtası ile ürünleri inceleyerek sigorta ürünü almak olacaktır. Unutmayınki, telefon ile size satış yapmaya çalışan insanların hemen hepsi sabit olarak cüzi bir ücretle çalışan ve yaptıkları satışlar neticesinde prim alarak geçimini sağlayan kişilerdir. Bu insanlar haklı olarak size ihtiyacınız olmayan bir ürünü, para kazanma motivasyonu ile ağzınızdan girip burnunuzdan çıkmak suretiyle satmak isteyecektir. Bu gibi aramaları uzatmadan kısa tutup olumlu bir tepki vermeden kapatmak en doğru hareket olacaktır. Ürünü size satmaya çalışan telefonun ucundaki kişinin işi size satış yapmaktır, ne sattığının önemi yoktur. Bu gibi aramaları uzun tutup net bir şekilde olumsuz cevap vermeyen, ancak olumlu da cevap vermeyen fakat bir sonraki ekstresinde hiç ihtiyacı olmayan cevap vermeyen, ancak olumlu da cevap vermeyen fakat bir sonraki ekstresinde hiç ihtiyacı olmayan bir prim ödemesiyle karşılaşan tüketici sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu gibi mağduriyetleri önlemek için bankaların size iletmekle yükümlü oldukları kredi kartı ekstrelerini düzenli olarak vakit ayırıp incelemenizi tavisye ederiz. Ekstrelerde onay verilmemiş bir harcamaya rastlanması durumunda da vakit kaybetmeden ilgili bankaya harcama itirazında bulunmak gerekir.