Kredi kartı ile kira ödemesi.

Resmi gazete’de yayımlanan 268 nolu gelir vergisi genel tebliğ gereği, 1 kasım 2008 tarihinden itibaren aylık 500 TL ve üzeri kiraların, banka veya PTT genel müdürlüğü aracılığıyla ev sahibine ödenmesi gerekiyor. Bankalar hesaptan yapılan ödemelerin yanısıra, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı KMH aracılığıyla da ödeme yapılmasına izin veriyor. Ancak kredi kartıyla ödeme, sadece düzenli ödeme talimatı verilmesi halinde geçerli. Yani bankaya “benim kiramı her ay şu karttan öde” diye otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekiyor.
Neredeyse tüm bankalarda kira için vadesiz veya KMH üzerinden otomatik ödemeye izin verilirken, kredi kartı ile kira ödemeye izin veren banka sayısı oldukça sınırlı. İnternette yaptığımız araştırmada Akbank, Yapı Kredi, İş bankası, Finansbank, TEB, Halkbank’ın kiracılara özel hesaptan otomatik ödeme ürünleri olduğunu gördük. Kredi kartıyla kira ödemesine izin veren ise bizim bulduğumuz iki banka var.
Halkbank bank paraf card ile otomatik kira ödemesi
Halkbank parafcard sahipleri, otomatik ödeme talimatı vererek kira borçlarını kredi kartlarıyla ödeyebiliyorlar. Bu hizmetten sanal kart, ek kart ve ticari kart sahipleri yararlanamıyor.
Paraf ile yapılacak otomatik kira ödemeleri için herhangi bir faiz ücreti, komisyon ve sabit işlem ücreti alınmıyor. Ancak uyaralım, karttan çekilen kira ücretleri alışveriş işlemi olarak geçer. Dolayısıyla hesap kesim tarihinizde ekstrenizde bu kira ödemesini de göreceksiniz. Dönem borcunuzu kapatmanız halinde faiz ödeyeceğinizi unutmayın.