Kredi kartı düzenlemesi

Hazine ve maliye bakanlığı koordinesinde ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlarının katılımıyla yürütülen kredi kartlarıyla ilgili düzenleme çalışmaları sürüyor.
Kısa süre önce hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek başkanlığında toplanan finansal istikrar komitesinde de tüketici kredileri başta olmak üzere kredilerdeki son gelişmeler ve finansal istikrara etkileri ele alınmıştı.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TCMB başkanı fatih karahan’da enflasyon raporu’nun tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda, “Kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda birkaç fikirimiz var, çalışmalarımız sürüyor. Belirli bir aşamaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız.”
değerlendirmesinde bulunmuştu.
Merkez Bankası, bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu, sermaye piyasası kurumu, bankalar ve ilgili diğer kurum ve kuruluşların görüşleri ışığında düzenlemeye son şekli veriliyor. Yapılacak rötuşların ardından düzenlemenin kamuoyuna açıklanması bekleniyor.
Taksit sınırlandırılmasında lüks mallar önceliklendirilmeli”
Marmara üniversitesi öğretim üyesi prof. dr. burak arzova, kredi kartlarına ilişkin düzenlemenin sürpriz bir gelişme olmadığını 2024 yılı cumhurbaşkanlığı yıllık programı’nda hedef olarak bulunduğunu söyledi.
Düzenlemenin, harcamaların yavaşlatılabilmesi için ilk başta makul bir uygulama olarak göründüğünü belirten arzova, “Eğer sert tedbirler eşliğinde gelirse ekonomiyi durdurma noktasına getirebilir” uyarısında bulundu.
Arzova, daha önce kuyumculuğa yönelik getirilen taksit sınırlandırılmasının etkilerine dikkati çekti. Türkiye ekonomisinin “vadeli” bir ekonomi olduğuna işaret eden arzova, tüccarların ürünü alırken de satarken de vadeli işlem yaptığını, bununla da bankaların sağlamadığı finansmanı firmaların birbirlerine sağlandığını dile getirdi.
Arzova, taksit sınırlandırılmasına ilişkin de şu değerlendirmede bulundu.
“Eğer bir taksit sınırlandırılmasına gidilecekse bu sınırlandırılma daha çok lüks mal gruplarını önceliklendirmeli. Bu esnada yapılacak taksit sınırlandırması, hiç taksit yapmamak ya da örneğin 8-9 taksit önce 6-7 taksitte düşürülmeli, sonraki bir zaman aralığında gerekiyorsa önceden bildirilerek bir indirim daha yapılmalı.”
Sosyal etki hassasiyeti
Arzova, Türkiye’de gelir düzeyi düşük kesimin alışverişlerini taksit yöntemiyle yaptığına dikkati çekerek, kredi kartı limitlerinde ani azalış ve sert taksit önlemlerinin bu kesimin yaşamını etkileyeceğini anlattı.
Limit azaltımı düşünülüyorsa gelir düzeyi yüksek kesimden başlanılması gerektiğini vurgulayan arzova, şunları kaydetti.