Kredi kartı dolandırıcıları google’ı kullanıyor.

Son aylarda internette tüketicilerin kredi kartı bilgilerini ele geçiren ve hesaplarını boşaltan dolandırıcılarla ilgili şikayetler oldukça arttı. Dolandırıcılar Türkiye Bankalar birliği’nin TBB ismini kullanarak sahte web siteleri hazırlıyorlar ve kredi kartı borcunu öğrenmek isteyen kişilerin kredi kartı bilgilerini alıyorlar.
Dolandırıcılık yaptığı farkedilen siteler kısa bir süre sonra kapatılsa da, kötü niyetli kişiler aynı siteyi başka bir adres altında tekrar yayına alıyorlar. Yeni sitenin adresi de, Google’ın internet reklamcılığı hizmeti olan Adwords üzerinden Google anasayfası ve bu reklam hizmetini kullanan internet siteleri üzerinden duyuruluyor.
Sistem nasıl işliyor.
Dolandırıcılar adres URL değiştirerek faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyorlar. Bunun son örneği adres bu yazının yayınladığı an itibariyle aktifti. Aşağıda ekran görüntüsünü gördüğünüz reklam, Google’ın reklam servisini kullanan bir internet sitesinden alındı. Reklam, web sitesinin içeriğiyle bağlantılı olarak otomatik çıkıyor. Örneğin kredi kartlarıyla ilglii bilgi içeren bir sitede, birden fazla markaya ait web adresi tek bir reklam içerisinde otomatik olarak sıralanıyor. Örnek te de görüldüğü gibi ilk sırada dolandırıcıların web sitesinin reklamı yapılıyor. Kredi kartı borcunu öğrenmek için ilgili reklama tıklayan kişi sahte internet sitesine yönlendiriyor.
web sitesi aynı, adres farklı
Biz de yayıncı olarak Google reklamlarını kullandığımız için bu yöntemin uzunca bir süredir farkındayız. Okurlarımızın mağdur olmasını önlemek için bu adresleri farkettiğiniz anda engelliyoruz ve böylece reklamlarda gözükmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz. İşte şimdiye kadar engellediğimiz, kredi kartı dolandırıcılığında kullanılan adreslerin bir listesi.
Google’ın harekete geçmesi gerekiyor
Bu döngü uzun bir süredir devam ediyor ancak muhteşem aynı kişiler tarafından devam eden bu hırsızlığın önü henüz kesilmiş değil. TBB konuyla ilgili olarak bir kamuoyu duyurusu yayınlayarak tüketicileri uyarmıştı. Ancak bilinçsiz tüketicileri uyarmak kesinlikle yeterli değil. Google’ın bu adresleri kullanan reklamverenleri tespit ederek hesaplarını bloke etmesi ve hukuki sürecin başlaması için bu kişilerin iletişim bilgilerini gerekli mercilerle paylaşması gerekiyor. Tabii aynı kişilerin farklı isimlerle Google üzerinden farklı bir reklam hesabı açarak faaliyetlerine devam etmeleri de mümkün, ancak biz Google’ın konunun önemini anladığı takdirde hızlı aksiyon alarak bunun da önüne geçebileceğine inanıyoruz.
Aksi halde bu dolandırıcılık yönteminin son bulması biraz zor görünüyor.