Kredi kartı borcu yapılandırması nasıl yapılır.

Kredi kartı borcu yapılandırması, kredi kartının anapara borcu, faizi ve o güne kadarki oluşmuş masraflarını içeren güncel tutar üzerinden yapılır. Bu tutarın peşin ödenmesinin tercih edilmesi halinde, banka veya varlık yönetim şirketi bu bakiyeye bir indirim yapabilir. Ancak yapılandırma işlemi genellikle peşin olarak kapatılamayan borçlar için söz konusudur. Varlık yönetim şirketleri bu tip borçlar için hem vade hem de indirim uygulamayı tercih ederler, fakat bu borcun ne kadar yeni takibe düştüğüne bağlı olarak da değişir. Düşük bir kredi kartı borcunda, örneğin 3000 TL’nin altında bir bakiye genellikle anaparanın altında bir anlaşma teklif edilmez. Bu tip borçlarda, 12 ay taksit veya belirli bir ödemesiz dönemden sonra taksit yapma gibi yapılandırma yöntemleri uygulanır. Borçluların en çok tercih ettiği vade 24 aydır. Daha düşük borç tutarlarında ise varlık yönetim şirketi taksit tutarının çok düşük olmamasını göz önüne alarak bir vade önerecektir.
İcra takibine düşmüş borcum var mı.
İcra takibine düşmüş borcunuzun olup olmadığını en kolay şekilde, kredi kartı borcunuzun olduğu bankaya giderek öğrenebilirsiniz. Eğer borcunuzu bir varlık yönetim şirketi devraldıysa, bu şirket de çağrı merkezini aramanız halinde borç durumunuz hakkında size bilgi verebilir. LBT varlık gibi bazı şirketler, devredilen borçları kimlik bilgilerinizi girerek internet siteleri üzerinden sorgulama yapmanıza imkan vermektedir.
İcra takibine düşmüş borcunuza dair evinize haciz gelmesi halinde, bildirimin yapıldığı tarihten itibaren hukuki süreç başlayacaktır. Bu durumda borçlu, borcunun tamamını ödeyecek gücü olmasa dahi bankaya giderek, hukuki süreci durdurup uygun bir ödeme planı için bankayla anlaşma sağlamayı denemelidir.