Kredi kartı borcu yapılandırma için.

Tüketiciler birliği genel başkanı nazım kaya, 7 temmuz’da yürürlüğe giren ” Banka kartları ve kredi kartları kanunu ” kapsamında kredi kartı borcunu taksitlendirmek için şu ana kadar mağdurların sadece yüzde 10’a yakın kısmının, yani yaklaşık 85 bin kişinin müracaat ettiğini belirtti.
Kaya, tüketicilerin başvurularını son güne bırakmış olabileceklerini ifade ederek, şöyle konuştu: ” bazı yararlanmak için haklarında icra takibi başlatılmış tüketiciler başvurabiliyor. Oysa takibe alındığını bilmeyen çok sayıda tüketici başvuru yapamadı. Bunlar bankaların kayıtlarında yer alıyor. Bankalar, tüketicileri arayıp bu konuda bilgilendirmiyorlar. Bankalar, böyle yaparak takibe aldıkları tüketicileri gizliyorlar.
Bankalara giden tüketicilere de görevliler, ” siz düzenlemeden yararlanamıyorsunuz, şu an bilgisayar sistemlerimiz müsait değil, dilekçeyi işleme koymak için genel müdürlüğümüz karar verecek, siz kapsam dışısınız ” denilerek başvurularını engelliyorlar. Oysa bankalardan, takibe aldıkları tüketicilere davet mektubu göndererek ” bankamıza kadar buyurun borcunuzu taksitlendirelim” demelerini beklerdik. Ancak, bunu göremiyoruz. Amaçları, sürenin bitimi sonrası hakkında icra takibi başlatıp daha fazla kar elde etmek.”
Kaya, engellemelerle karşılaşan tüketicilerden başvurularını yazılı yapmalarını ve böylece geri çevrilmesi durumunda bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu BDDK kanalıyla ellerindeki belgeyle haklarını arayabileceklerini bildirdi.
Kredi kartı borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yasal düzenleme, 31 mayıs 2009 tarihi itibariyle ödeme ihtarı çekilen, icra takibi başlatılan veya banka tarafından takip olunan tüketicileri kapsıyor.
“Banka kartları ve kredi kartları kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun” uyarınca, sözleşmede belirtilen asgari ödeme tutarı, dönem borcunun yüzde 20’sinden aşağı olamıyor.
Haklarında ihtar çekilenler veya icra takibi başlatılanlar ya da kurulca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde üçüncü, dördüncü veya beşinci grup krediler ve diğer alacaklar içinde sınıflandırılmış kredi kartı borcu bulunan kart hamilleri, düzenlemeden yararlanmak için 60 gün içinde bankalara, bankaların avukatlarına, varlık yönetim şirketlerine ve temsilcilerine yazılı olarak başvurmaları gerekiyor.
Kart sahipleri bunu yapması durumunda, icra takibine konu olmuş takip, dava masraf ve harçlarını ve nispi kanuni vekalet ücretinin yüzde 25’ini de kabul edilen plan çerçevesinde borçlarını ödeme hakkına sahip olacak.
ilgili yasadan yararlanmak için son başvuru tarihi 4 eylül.