Kredi kartı borcu anapara ve faizi.

Kredi kartı borcunun temerrüde düştüğü tarihteki anapara ve faizi belirlenecek.
31 mayıs 2009’a kadar geçen sürede belirlenen yeni faiz oranları uygulanarak borcun toplamı hesaplanacak.
Bankalar tarafından uygulanacak artış oran hesaplanırken bankaların 3 aya kadar vadeli mevduata uyguladıkları faiz oranlarının ağırlıklı ortalaması esas alınacak.
Bu şekilde belirlenecek ödemeye esas borcun müracaat tarihinden itibaren 30 gün içinde ödenmesi durumunda herhangi bir ilave faiz hesaplaması yapılmayacak.
Tüketicinin bu borcu taksitlendirerek ödemek istemesi durumunda, bankanın bu konuda tüketicinin mali yapısına uygun bir ödeme planı sunma yükümlülüğü var. Bu ödeme planı ile ilgili şartlar, ilgili kanunla belirleneceği için uygulamada bankalar arasında bir farklılık olmayacağını umuyoruz.
Böyle bir durumda kart sahibi taksit isterse, 31 mayıs 2009 tarihi itibariyle esas borç tutarı bankaların vadeli mevduata uyguladıkları faiz oranlarının ağırlıklı ortalamasıyla oluşturulan endekse göre belirledikten sonra, ödenmesi gereken tutar dört ayrı vade alternatifi için ayrı ayrı belirlenen katsayı ile çarpılarak bulunacak. Bulunan tutar vade ayına bölünerek aylık eşit taksitler hesaplanacak.
Söz konusu borcun icra takibine konu olması durumunda takip, dava masraf ve harçlarının tamamı, nisbi kanuni vekalet ücretinin ise belli bir oranı kabul edilen plan çerçevesinde ödenecek.
Bu aşamaya gelmiş olan tüketicileri avukat ile veya bankayla sıkı bir pazarlık yapması gerekecek. Borçların ödenmesinden sonra tüketicileri neler bekliyor.
Geçmiş yıllarda yapılmış benzer yapılandırma uygulamalarından faydalanan tüketicilerin birçoğu tarafından yapılan başvurular hala red ediliyor. Tabii bu durum, borcunu ödemiş olan bu kişilere yararlanılarak Merkez Bankası veritabanından silinecek olsa dahi, kayıtlar KKB veritabanında yer alacağından bankalar ile tekrar kredi ilişkisine girmeleri en azından önümüzdeki birkaç sene zor gözüküyor. Bu durumda kriz nedeniyle gecikme yaşamış ancak borcuna sadık kalarak geri ödemeyi tercih etmiş yaklaşık 900.000 kişinin bir mağduriyeti söz konusu olacak.
Kart ücretine bankalar lehine düzenleme
Bahsi geçen düzenelemeyle yıllık kart ücreti, kart limiti 3.500 liraya kadar olan kartlarda 35 lira, 3.500 ve daha fazla olan kartlar için limitin yüzde 1’ini geçmeyecek şekilde belirlenecek Bu düzenleme genel kurulda reddedildi. Kart hamili istediği zaman borcunu 90 gün içinde ödeme kaydıyla kartını iptal edebilecek.