Kredi kartı borç kapatma.

Kredi kartları çoğunlukla kaçan ipin ucundaki tüketici finansmanı ürünlerinin başında geliyor. Kartla taksitli/taksitsiz alışveriş yapıyoruz. Nakit lazım oluyor, kredi kartından çekiyoruz. Hesap kesim tarihinden sonra hesap özeti elimize geçiyor, dönem borç düşündüğümüzden fazla geldiyse kredi kartı asgari ödeme tutarıyla dönem borç arasında bir tutar yatırıyoruz. Normalde uzun vadeli sürüdürülebilir olmaktan uzak bir yaşam standartını sürdürmeye çalışıyoruz, tabiri caizse tırmalıyoruz.
Borç kapatmak için ne zaman kredi çekmeliyim.
Bize göre bu gidişe dur demesi gereken nokta, geçtiğimiz haziran ayında BDDK tarafından devreye alınan uygulamadan sonra daha da netleşti. Yani bir tüketicinin kredi kartlarına yaptığı ödemeler yüzünden nakit avans kullanımı yasaklandıysa, artık bu gidişle dur demesi gereken noktaya ulaşılmış demektir.
Aslında burada yapılması gereken çok basit, kart sahibinin öncelikle kredi kartı borçlarının tamamının ne kadar olduğuna dair bir tespitte bulunması ve bu borçlarının kapanması için bir ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunması gerekir. Eskiden bankaların bu amaca yönelik olarak çıkardıkları borç transfer kredisi kampanyaları vardı, Ancak günümüzde borç transferi kampanyalarının yerini aylık olarak sürdürülen ihtiyaç kredisi kampanyaları almış durumda.