Kredi kartı almak (almamak) için 6 neden.

Gerek çevrenizdeki insanların etkisiyle gerekse TV’deki reklamlardan gördüklerinizden etkilendiniz ve bir kredi kartı almaya karar verdiniz. Peki bu kararı vermeden önce kredi kartının gerçekten ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrendiniz mi ?
Ne yazıkki okuyucularımızın büyük bir kısmının kredi kartı borcunu öğrenmek için internette harıl harıl arama yapıp sitemizi bulan kişiler olmasından, bu soruya verilen cevabın “hayır” olduğu sonucu çıkartıyoruz.
Bu yazımızda kredi kartı almaya karar vermeniz için düşünebileceğiniz olası sebepleri irdelemek istiyoruz.
Kredi kartı kullanırsam param cebimde kalır.
İşte yapılan en büyük yanlış. Kredi kartı bir kredi aracı değil ödeme aracıdır. Kredi kartı ile yaptığınız ödemeyi o alışverişiniz için banka sizin yerine yapar, ancak daha sonra ödeme tarihiniz geldiğinde aynı parayı sizden kuruşu kuruşuna ister. Eğer borcunuzun tamamını ödeyemezseniz faiziyle beraber ödemek zorunda kalırsınız. Eğer hiç ödeme yapmazsanız. 3 ay sonunda mahkemelik olursunuz.
Yani kredi kartı ile aslında sadece bir ay süreyle kredi kullanmış olursunuz. Bir ay sonunda borcunuzu kapatmak zorundasınız, aksi halde maddi kayba uğrarsınız. Ayrıca kredi kartı faizleri de tüketici kredisi faizlerinden çok daha yüksektir. Bu haliyle kredi kartını bir kredi aracı olarak düşünmek yanlış olur.
Kredi kartı ile istediğim zaman nakit çekebilirim
Kredi kartınız ile istediğiniz zaman istediğiniz ATM’den nakit çekebilirsiniz doğru, ancak çektiğiniz nakite o tarihten sonra hergün faiz işlemeye başlar. Yani bu borç, belki kredi kartı ile alışveriş yapınca ay sonunda ödeme yapmanız halinde borç işlemediğini bilmediğinizden, belki de başka bir borcunuzu kredi kartı ile nakit çekmek size en çok para kaybettiren kullanım şekli olacaktır. Bunun yerine borçlarınızı elinizdeki parayla nakit olarak ödemeye çalışın. Kredi kartını ise alışveriş ihtiyaçlarınızda ödeme esnasında POS cihazından geçirmek suretiyle kullanın.
Kredi kartı taksit imkanı sağlıyor.
Kart kullananların en sevdiği özellik taksit imkanı. Bu yönüyle kredi kartı diğer ödeme yöntemlerine göre oldukça avantajlı gözüküyor.
Ancak bankalar daha çok müşteri çekmek için işyerleriyle yaptıkları anlaşmalarda gün geçtikte daha fazla sayıda taksit yapmak için uğraşıyorlar. Bunu fırsat olarak gören tüketici de bütçesine uygun davranmayıp birden daha fazla alışverişte taksite giriyor ve ay sonunda yüklü miktarda borçla karşılaşıyor.
Ödenmeyen borç daha sonra faizle beraber tekrar kapısına dayanıyor.
Ekstra puan kazanır, gönlümce harcarım
Kredi kartı size para kazandırır kazandığınız ekstra puanlarla bedava alışveriş yapabilir hatta avantajlı uçak bileti alabilirsiniz. Ancak bunların hepsi borcunuzu ödeyebileceğiniz durumlarda geçerli. Eğer borcunuzu ödeyemez ve yasal takibe girerseniz banka kazandığınız puanları da silebilmektedir. Zaman zaman bankalar yüklü miktarda puan hediye eden kampanyalar yapmaktadır. Ancak bu kampanyaların çoğu kazanılan puanların belirli bir tarihe kadar harcanması şartına göre kurgulanmaktadır. Yani müşteri önce puan kazanmak için belki de ihtiyacı olmadığı halde bir ürünü satın alır ve bu puanla belirlenen tarihe kadar aslında ihtiyacı olmadığı halde bir ürün veya hizmet satın almaya zorlanır. Amaç müşterinin bu kartı daha fazla kullanması veya kartını kullanmayan müşterinin cüzdanına tekrar yerleşmektedir.
Nakit para taşımak istemiyorum
Yanınızda yüklü bir para taşımak yerine ödemelerinizde kredi kartını tercih ederek paranızın kaybolma ve çalınma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak tüm harcamalarınızı kredi kartı ile yapmak da, aylık harcamalarınızı takip etmenizi zorlaştırarak bütçenize uygun davranmanızı zorlaştırabilir. Bunun yerine bankaların ATM veya banka kartı verilen ürünlerin kullanmanızı öneriyoruz. ATM kartınıza bankadaki bir vadesiz hesabınız bağlanır ve aynen kredi kartında olduğu gibi alışverişlerinizde şifre girerek ATM kartı ile ödeme yaparsınız. Ancak kredi kartının aksine ATM kartı ile ödeme yaptığınız ilgili tutar o anda vadesiz hesabınızdan çekilir. Bu sayede hem borca girmemiş, hem de bir sonraki para çekilişinizde hesabınızı kontrol ederek harcamalarınızı kontrol altında tutmuş olursunuz.