Kredi faiz oranları düşürülüyor.

İhtiyaç Kredilerine Olan Talep Azaldı

BDDK tarafından yapılan açıklamalara göre 24 Mart haftasında toplam kredi hacminden dolayı 8,4 trilyon liraya kadar ulaştı. Tüketici kredileri ile kredi kartlarının bunda payı ise 1 trilyon 805 milyar lira olarak hesaplandı.  Ticari krediler ile kurumsal kredi kartları eklendiği zaman bu miktar 4 trilyon lirayı aşıyor. 1,8 milyar liraya kadar ulaşan bireysel kredi ve kredi kartı hacminin 551 milyar 714 milyon lirası bireysel kredi kartlarından kullanıldı. 1 Ocak 2023 tarihinden bu zamana kadar bireysel krediler 170 milyar lira arttı. Kredi kartı hacminde yaşanan bu artış ise 100 milyarı geçerek 551 milyar liraya ulaştı.

Sadece son bir haftalık zaman diliminde kredi kartı hacminde 25 milyar liralık artış ortaya çıktı. İhtiyaç kredisi faizleri arttıkça vatandaşlar çözümü kredi kartlarında buldular. Yüksek faiz ile ihtiyaç kredisi kullanmak yerine insanlar kredi kartından harcamalarını gerçekleştiriyorlar.

Taksitli Nakit Avans En Avantajlı Çözüm Olarak Görülüyor

Kredi kartından taksitli nakit avans kullanmanın imkanını açıklayan bir bankacılık kaynağı, “Müşteriler son zamanlarda bireysel kredi kullanmak yerine kredi kartlarından taksitli nakit avans çekmeyi tercih ediyor. Hızlı ve prosedürlerle uğraşmadan 12 taksit ile nakit avans çekebilmeyi imkanı müşterilere daha cazip geliyor.  Müşteriler eğer isterlerse maaşının 4 katına kadar olan kredi limiti kadarını nakit avans olarak kullanılabiliyor. Bu durum hem komisyon oranlarından daha fazla gelir elde eden bankaların hem de daha uygun ve hızlı kredi kullanan müşterilerin işine geliyor.” ifadelerini kullandı.

Fazilet Yüzde 1,23’e Kadar İnebiliyor

Kredi kartlarına uygulanacak olan faiz oranları ise  Merkez Bankası’nın para politikası faizi ile hesaplanılıyor. Merkez Bankası bu oranı her ayın sondan 5. gününde açıklama yapılıyor. Nisan ayında da kredi kartlarına %1,36 oranında faiz uygulanmasına karar verildi. Alışveriş ve nakit kullanımı için en fazla bu faiz oranı uygulanabilecek. Bazı bankalar internet üzerinden nakit avans kullanımı yapılması durumunda bu faizi %1,23’e kadar düşürüyorlar. Gecikme faiz oranı ise %1,66 oluyor. İhtiyaç kredi ile karşılaştırma yapıldığında çok uygun kredi olan taksitli nakit avans şimdilerde bankacılık piyasasının en öne çıkan paketlerinden biri oldu.