Kredi destek paketi en kısa sürede hayata geçecek.

Kültür ve turizm bakanlığınca, hazine ve maliye bakanlığı ile iflas eden ingiliz seyahat firması thomas cook’un faaliyetlerinden zarar görebilecek işletmeler için üzerinde çalışılan “kredi destek paketi’nin en kısa sürede hayata geçirileceğini bildirildi.
Kültür ve turizm bakanlığınca, bugün itibarıyla iflas eden seyahat ve hava yolu şirketi thomas cook aracılığıyla türkiye’de konaklayan misafirlere ilişkin twitter’dan açıklama yapıldı.
İngiltere operasyonlarını bugün itibarıyla durdurma kararı alan thomas cook’un almanya, rusya ve kuzey ülkelerinde faaliyetlerine devam ettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi.
“Bugün itibariyle thomas cook ingiltere’nin ülkemizde 21 bin 33 konaklamalı misafiri bulunmaktadır. 22 eylül 2019 dahil içeride konaklayan thomas cook misafirlerinin konaklamalarına misafiri bulunmaktadır. 22 eylül 2019 dahil içeride konaklayan thomas cook misafirlerinin konaklamalarına ilişkin tüm ödemeleri, ATOL güvencesindedir. İşletmelerinde, thomas cook ingiltere misafirleri konaklayan otellerin bu misafirlerinden ücret talep etmesi, odayı boşalttırmaması durumunda haklarında yasal işlem başlatılacaktır.
Kültür ve turizm bakanlığı ile hazine ve maliye bakanlığı arasında thomas cook ingiltere’nin faaliyetlerinden zarar görebilecek işletmeler için üzerinde çalışılan kredi destek paketi en kısa sürede hayata geçirilecektir.”
150 bini aşkın ingiliz vatandaşı ülkeye geri getirilecek.
İngiliz sivil havacılık kurumu’ndan CAA yapılan açıklamaya göre ise thomas cook’un kurtarma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ticari faaliyetlerine son verildi. Böylece 178 yıllık thomas cook şirketi kurtarmak için yapılan son dakika görüşmelerinden sonuç alınamadı. Şirketin iflasıyla ingiltere’de 9 bin tüm dünyada 20 bin kişi işini kaybetmiş oldu.
Gelişmenin ardından türkiye’nin de arasında bulunduğu birçok ülkeden 150 bini aşkın ingiliz vatandaşının geri getirilmesi için operasyon başlatıldı.