Kredi alırken taşınırlar da teminat olmalı.

Türkiye odalar ve borsalar birliği TOBB bünyesindeki Kredi Garanti Fonu’nun yönetim kurulu başkanlığı’nı yürüten ankara ticaret borsası başkanı faik yavuz, ekonominin temeli KOBİ’lerin finansman sorunun çözümü için taşınırların da teminat olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Bu kapsamda TOBB’un işletme bazında tuttuğu kapasite raporlarından da yararlanılabileceğini belirten yavuz, bankaların taşınırları teminat olarak istemesinin, taşınmaz fiyatlarını artırdığını söyledi. Yavuz, bankalarla açık hesap çalışan şirketlere de kefil olabilmek için hazine ile protokol imzaladıklarını aktarırken, piyasada nakit sıkıntısı olduğunu, hükümetin bir an önce kurulması gerektiğini aktardı. Ankara sohbetleri’ne konuk olan faik yavuz, ankara temsilcimiz ferit b. Parlak ve ankara haber müdürümüz hüseyin gökçe’nin sorularını cevaplandırdı.
Türkiye’ye ekonominin seyrinden en çok KOBİ’ler etkileniyor. Bu kapsamda KOBİ’lerin bugün kü durumunu nasıl buluyorsunuz.
Türkiye’de ekonominin dinamosu KOBİ’ler bunların da en büyük sorunu finansmana erişim. Ellerindeki teminatlar alacakları krediye yetmiyor. Teminatlar bankacılık sistemine göre kaliteli ve yeterli değil.
Bunun çözümü amacıyla kredi garanti fonu kuruldu. Ancak bir de taşınırların teminat olarak kabul edilmesi var.
Aslında 1970’li yıllarda bu vardı. Tarımsal ürünlerde tarım ürünleri veya taşınır malların rehinleri vardı. Basel 1-2 kriterleri çerçevesinde bunlar yavaş yavaş ortadan kalktı. Taşınırların hiçbirisi kabul edilmiyor. Oysa bunlar bir değer. Şirketin içinde olan özvarlık. Bunları teminat olarak kabul etmezseniz, taşınmazları alırsanız insanlar elindeki sermayeyi kredi alabilmek için taşınmazlara yatırıyor. Hem sermayesi azalıyor, hem de yüksek fazla para alıyor.
Çözüm nasıl olacak size göre.
Dünyadaki bir takım argümanların devreye sokulması lazım. Bir kere bir KOBİ’nin en büyük sermayesi fabrikaları ve içindeki makineler. Makineyi teminat olarak kabul etmezseniz buraya yatırılan sermayenin özelliği kalmıyor. Bugün TOBB’da bir veri tabanı var. Kapasite raporlarını her yıl bize bildiriyorlar, kapasite ve numaralarını. Bunu devreye sokabiliriz.
Sistem suistimale açık değil mi.
Finans kuruluşların en büyük korktuğu şey, bunların el değişmesi ve takibi. Peki aynısını arabalar açısından söylüyorum. Plaka ile ilgili her şey takip edilebiliyor. Makineleri niye aynı şekilde kullanmıyoruz. Bir kayıt merkezinden bunlar takip edilip, teminat olarak kabul edilebilir. İş makineleri için de ayın şey, bununla ilgili de tek kayıt tutan kuruluş TOBB’dur. Bankalar bunu da kabul etmiyor.