Kredi alan üniversite mezunları da yararlanacak.

Yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumu YURTKUR verilerine göre, kuruma harç ve öğrenim kredisi borç olanların sayısı 1 milyonu geçiyor. Borç rakamsal değeri 1.5 milyar lirayı buluyor. Borç hiç ödeyemeyen ve bu nedenle haciz uygulaması başlatılan öğrenci sayısı ise 200 bin civarında. Hacize düşen öğrencilerin ortalama borç 2 ile 8 bin lira arasında değişiyor. Bunun da rakamsal değerinin 250 milyon lira olduğu ifade ediliyor.
Katkı ve kredi borç okulun normal bitim süresinden başlayarak iki yıl içerisinde ve kredi alınan sürenin yarısı kadar zamanda 3 er aylık taksitler halinde ödeniyor. Bu plan dahilinde ödenmediği takdirde de borç aylık yüzde 2.5 oranında faiz işliyor. Bu da borç katlanarak büyümesine neden oluyor.
Borç yapılandırma taslağı ile haciz durumuna düşen 200 bin ve borç faiz işlemeye başlayan 800 bin öğrencinin borçları geçmişe dönük faizler silinerek anapara üzerinden yeniden taksitlendirilecek. YurtKUR genel müdürü hasan albayrak, “Anaparaya dokunmadan faiz borçları peşin veya taksitli ödemeye bağlı olarak silinecek. Geçen sene de benzer bir yapılandırma sözkonusuydu. Bu kapsamda YURTKUR’a 289 bin kişi başvurdu. 2009’daki faiz affına başvuramayan, başvurduğu halde borçları düzenli ödeyemeyenler bu düzenlemeyi kaçırmasın. öte yandan, hasan albayrak, 2011’de burs ve kredi rakamının da en az 240 lira olacağını açıkladı. Albayrak, daha önceki yıllarda yüzde 10 zamlanan kredi ve burs miktarlarının bu sene ilk defa yüzde 20 oranında zamlandığını söyledi.