KOSGEB Başvuruları.

Ancak yoğun girişler nedeniyle kosgeb sistemi kilitlendi ve pek çok banka, müşterisinden aldığı başvuruyu KOSGEB’e iletemedi. KOSGEB bu sunucu bilgisayarların kilitlenmesi sorunu nedeniyle 24 kasım çarşamba günü sistemini kapatarak bakıma aldı ve sorunu gidermeye çalıştı.
Sorun kısmen giderilse de pek çok banka şubesi ellerindeki başvurunun ancak yüzde 20’sini KOSGEB’e iletebildi. Bununla birlikte 24 kasım çarşamba günü sisteme girilen müşteriler sistemde yedek listede gözüküyor. Yani kayıtların resmi olarak başlamasının ikinci gününde ayrılmış olan kaynak tükenmiş görünüyor. Yedek durumuna düşmüş müşteriler için yeni kaynak aktarılması ve bu başvuruların da KOSGEB’in sübvanse ettiği kredilerden yararlanması bekleniyor.
KOSGEB’in yapacağı değerlendirme sonunda vereceği onayın ardından işletmeler kredilerini kullanmaya başlayacaklar. KOSGEB, toplam 50 bin işletmenin ihracat kredisi’yle ölçek endeksli büyüme kredisi’nin faizinin dörtte üçüncü karşılamayı planlarken, bu rakama neredeyse başvurunun ilk iki gününde ulaşılmış oldu.