KOSGEB 2,5 milyar TL faiz ödeyecek.

Küçük ve Orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi KOSGEB başkanı recep biçer, AA finans masası’nda KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Biçer, 50 bin liralık sıfır faizli kredi programının geçen yıl sonuna başladığını, o uygulamanın akabinde başvuru sayısının yüksek olması nedeniyle hükümetin 2,5 milyar liralık büyük bir kaynak tahsis ettiğini söyledi.
Bu rakamın idarenin yıllık bütçesinin 2,5 katı civarında olduğuna işaret eden biçer, programa bir seferde bu kadar kaynak ayrılmasının KOSGEB tarihinde ilk olduğunu ifade etti. Biçer, “460 bin 167 uygun başvurusu olan KOBİ’miz oldu. Bunları biz maliye bakanlığı gelir idaresi başkanlığına gönderdik, küçük esnaftan başlayarak, ciroyu en küçükten tutarak yukarı doğru bir sıralama yapıladı. 2,5 milyar liralık bütçe çerçevesinde 460 bin 167 civarında KOBİ’miz bu imkandan istifade edecek.” şeklinde konuştu.
Cirolara göre kredi tahsis limitlerinin de belirlendiğini anlatan biçer,”20 bin, 25 bin 30 bin gibi Herkese 50 bin verilseydi, bu rakam 460 bin olmazdı, 200 binler civarında kalırdı.” dedi.
“400 bin KOBİ bankalarla görüştü”
“Şu ana kadar 400 binin üzerinde KOBİ’miz web sitemizden hak sahipliği belgesi diyebileceğimiz başvuru ki zamana yaymak istiyorlar. 2 aylık bir süre var ama eğer yetişmezse süre bunu KOBİ’lerimizin istekleri, piyasanın ihtiyacı doğrultusunda uzatabiliriz. Henüz çıktısını almayan firmalara da zaman zaman çağrı yapıp bankalara yönlendireceğiz. Bankalara giden ve görüşme yapan 110 bin civarında firma ön onay almış durumda.”
Biçer, şu an sistemde 10 bine yakın kredisi hazır müşterinin görüldüğünü de bildirdi.
İşletmelerin bankaya ödeyeceği faiz yükünü KOSGEB’in karşılaması kaydıyla müşteriyle kredi ilişkisi kurulduğunu dile getiren biçer, kredinin ana para riskinin tamamen bankaya ait olduğunu söyledi. Kredi geçmişi zayıf olsa da KOBİ’lerin bu imkandan olabildiğince fazla yararlanması için bankaları teşvik ettiklerini belirten biçer, bankalarla bu anlamda sürekli görüşme yaptıklarını da kaydetti.
Biçer, ayrıca, bu sene bunun dışında yeni bir program uygulamayı şu an itibarıyla düşünmediklerini ifade etti.
2,5 milyar lira faiz ödenecek
Bankalara kredi için ne kadar faiz ödeneceği konusunda da bilgi veren biçer, “Bizim bankalara ödeyeceğimiz faiz tutarı 2,5 milyar lira civarında. yani 50 bin liranın aşağı yukarı 11 bin 490 liralık bir faizi var. Bu faizi hesabından gidersek 2,5 milyar lira civarında bir faiz yükünü bankalara 3 yıla yaygın şekilde ödeyeceğiz. Birinci taksiti bu sene, ikinci taksiti 2018’de son taksiti 2019 olmak üzere karşılayacağız.” dedi.
Biçer, “KOBİ’ler 10 milyar 855 milyon lira civarında, yaklaşık 11 milyar lira kredi kullanmış olacak. Yani piyasaya bu kadar bir paranın girişi söz konusu olacak. Bu ekonomi için çok önemli. İşin maliyet kısmında da herkes kendi kullandığı kredi ölçüsünde o faizden kurtulmuş olacak.”
diye konuştu.
“Bizi arasınlar”
Kredi için esnaftan talep edilebilecek “masraf” adı altındaki ek ücretlere de değinen biçer, ekspertiz ücreti, posta masrafı gibi masrafları çok kısıtladıklarını, yaptıkları görüşmeler sonrası bankaların bu işlemlerden işletme başına sadece 100 lira alabildiklerini söyledi.
Bunun dışında başka ücret alınmadığını aktaran biçer, “Onların kanunen kullanmaları gereken belli komisyon oranları var, yüzde yarım gibi, onun dışında KOBİ’lerimiz başka ücret ödemek zorunda değiller. Eğer böyle bir ücret talep edilmişse kesinlikle bize dönsünler,
müdürlüklerimizi arasınlar, biz onlarla ilgilenelim.” İfadesini kullandı.
Biçer, şu an itibarıyla 3 devlet bankası dahil, 9 bankanın programda yer aldığını bildirdi.