Konut ve oto reklamlarındaki “sıfır faiz”

50 ay sıfır faizi beni seven faizsiz sevsin.” Gayrimenkul sektörünün en büyük şirketlerinden birinin patronu son günlerde bu slogan ile reklamlarda izliyoruz. Birçok konut ve otomobil firması son dönemde kampanyalarını tanıtırken sıfır faizle ödeme koşulları sunduklarını iddia ediyorlar. Peki gerçekten bir evi veya otomobili vadeli alırken faiz maliyetinden etkilenmemek mümkün mü. Ağaoğlu gibi bu sloganı kullanan şirketlerin, büyük reklamveren olmaları nedeniyle bu sorunun yanıtını geleneksel medyada bulmanız zor. Biz yanıt arayalım.
Önce faizin tanımıyla başlayalım. Faiz nedir. Faiz en kısa tanımıyla, vade sonunda iade edilmek üzere başkasına kredi olarak verilen anaparaya ilave olarak borçlu tarafından alacaklıya ödenen bedeldir.
Türkiye gibi enflasyonun göreceli olarak yüksek olduğu ülkelerde faiz maliyetine katlanmak, sıradan bir tüketici için kaçınılmaz. Ancak son günlerde izlediğimiz reklamlar bunun tersini iddia ediyor. Örneğin ağaoğlu son kampanyasında 0 faiz ve 50 ay vade sunduğunu belirtiyor.my towerland projesinde 2+1 115 m2 lik bir eve 732 756 bin lira arasında sahip olabiliyorsunuz.
Bir diğer deyişle metrekare fiyatı 6300 liraya satılan bu evler arasında emsallerine de ciddi şekilde pahalıya satılıyor.
Markalı konutun emsallerine göre daha pahalı satılması akla uygun, ancak ağaoğlu fiyatlarını ve bölgeyi biraz araştırırsanız rakamların oldukça hormonlu olduğunu göreceksiniz. Ağaoğlu faiz maliyetini konut satış fiyatının içine koyarken, reklamlarda sempatik bir resim vermeye gayret ediyor.
Aslında sıfır faiz sloganının içinin boş olduğunu anlamak zor değil. Bazı firmalar sıfır faizin aslında bir balon olduğunu kendi reklamlarında itiraf ediyor. Nurolpark projesinde 50 ay 0 faiz imkanı sunduğunu iddia eden nurol gyo yine aynı reklamında peşin alımlarda yüzde 15 indirim yaptığını belirtmekten kaçınmamaş Bir başka örnek fiat ve ford’da biri 30 aya biri de 24 aya kadar sıfır faiz sunduğunu iddia ediyor.
Ancak en basit otomotiv showroom’una girerseniz, bu şekilde araçların primli satıldığını anlayabilirsiniz. Peşin almayı denediğinizde araca çok daha düşük fiyata sahip olabilirsiniz.
Ekonomi yönetimi ve cumhurbaşkanının “faizsiz bir türkiye” istediğine daha önceki birçok açıklamasına tanık olduk. Şirketler “sıfır faiz” sloganı ile bir yandan tüketiciyi alenen yanıltırken, diğer yandan hükümete sempatik görünme misyonunu tam anlamıyla yerine getirebilmiş oluyor. sözün özü: babaların oğullarına sıfır faizle para vermediği bir devirde, bu tür kampanyaların gözünüzü boyamasına izin vermeyin.