Konut kredisinde dosya masrafı.

Isparta’da bankadan konut kredisi alan bir tüketici, ısparta tüketici sorunları hakem heyeti ile verdiği hukuk mücadelesini kazandı ve bankaya ödediği dosya masrafını geri alacak. Tüketici lehine verilen bu karar diğer tüketiciler için de emsal karar sayılabilir ve benzer davaların yolu açılabilir. Bu haber dün bir çok farklı yerde ” konut kredisi kullananlardan alınan dosya masrafları bankalarca geri iade edilecek.” yorumuyla birlikte yayınlandı. Ancak bizce medyanın ilgi çekmek için yaptığı bu yorum her zamanki gibi yanlış bir yönlendirme, yorumlarımıza geçmeden önce haberin detaylarını gözden geçirelim.
2008 yılında bir bankadan 57 bin lira konut kredisi alan ceylan ertoy’un bankaya ödediği 1.710 lira dosya masrafını geri almak için tüketici sorunları hakem heyeti’ne başvurarak hukuki süreç başlattı. Yapılan incelemede, bankanın ertoy’dan 1.710 liralık dosya masrafı aldığını, ancak banka ile tüketici arasında imzalanan sözleşmeye bakıldığında dosya masrafının haksız yere alındığını tespit etti. Bankanın konut kredisi ile ilgili dosya masrafı alabilmesi için tüketici ile krediyi vermeden önce dosya masrafının net bir şekilde anlaşıldığı sözleşme imzalaması gerektiğine karar verildi. Karara dayanak olarak bankanın krediyi verdikten üç gün sonra tüketici ile sözleşme imzaladığı, oysa bu sözleşmenin krediyi vermeden bir gün önce imzalaması gerektiği bildirildi. Banka,15 gün içinde parayı ödeme taahhüdüne bulundu. Ödenmediği takdirde icra yoluna başvurulacak. Kararın emsal teşkil etmesi ve konunun genele yayılması halinde bankalar yeni düzenledikleri kampanyalarda yüksek dosya masrafı ve düşük faiz uygulamasından vazgeçerek tekrar yüksek faiz uygulamasına dönebilirler. Böyle olursa tüketici düşük faiz maskesi altında gizlenen yüksek dosya masrafını tekrar yüksek faiz şeklinde bankaya geri ödeyecektir. Zaten banka tarafında dosya masrafı ve diğer komisyon gelirlieri bir nakit krediden kazanıldığı için tıpkı faiz geliri gibi ” faiz geliri ” altında kaydedildiği için, bankalar için kazanç olarak hiçbir fark olmayacaktır.
Burada banka ile davacı arasında yapılan uygulamada bir sorun ortaya çıkmış ve bankanın aleyhinde karar çıkmış. Ancak biz bu kararın genele yayılacağını ve bankaların uygulama değişiliğine gideceğini düşünmüyoruz. Kredi kartı yıllık ücreti veya hesap işletim ücreti uygulamalarının aksine dosya masrafı sonradan çıkartılmış bir maliyet değil, mortgage kredilerinde baştan beri bulunuyor. Dolayısıyla bu davadaki gibi sözleşme aşamasında sorun olmadığı sürece ödemiş olduğunuz dosya masrafını geri alma şansınız olduğunu ve konut kredilerinde dosya masrafı uygulamasından vazgeçileceğini sanmıyoruz.