Konut kredileri ve kredi oranları.

Konut kredilerinin geri dönüşlerinde de sıkıntı olmadığını ifade eden açıkalın, konut kredilerinde takipteki kredi oranın sektör genelinde binde 5 gibi oldukça düşük bir seviyede olduğunu, Yapı Kredi’de ise bu oranın binde 3,5’le sektörün de altında olduğunu, bunun da Yapı Kredi’nin doğru aktif yarattığına, risk yönetiminde başarı gösterdiğini vurguladı.
“KOBİ’lerin yüzdesel büyümesinin daha fazla olacağını öngörüyoruz”
Faik açıkalın orta ve uzun vadede karşılıklı katma değer yaratabileceklerini segmentlere ağırlık vereceklerini dile getirerek, “Nedir bu segmentler” proje finansmanıdır. Bu konuda çok ciddi uzmalaşmamız var. Türkiye’deki önemli projelerin finansörü olduğumuz gibi bu projelerin şekillenmesinde danışmanlık yapacak kadar uzmanlıştık. İkincisi kurumsal ve ticari firmalar olabilir. Çünkü bu firmalar büyümenin önemli lokomotiflerindedir. Çünkü KOBİ’ler tek başlarına büyümeyi destekleyecek kapasitede değildir. Dolayısıyla ticari ve kurumsal firmalar büyüyecek ki onların alt bayileri, tedarikçileri olan KOBİ’ler de büyüyebilsin. Bu kapsamda KOBİ’lerdir büyüyeceğimiz alanlar. Tabii ki bireysel ve tüketici kredilerinde de olacağız.” değerlendirmesine yaptı.
Bankacılık sistemi kredilerinden en az payı alan segmentin saydıklarının arasında KOBİ’ler olduğuna işaret eden açıkalın “KOBİ’lerin yüzdesel büyümesinin diğer segmentlere daha fazla olacağını öngörüyoruz. Türkiye’de finansal pazarlar derinleştikçe, muhakkak ki leasing ve faktoring, faizler düştüğünde portföy yönetimi ve yatırım şirketleri gibi faaliyet alanlarını pozitif etkileyecektir.” dedi.
“Yatırımlarımızı planlarken önceliğimiz yine türkiye olacak”
Yapı Kredi olarak büyüme stratejilerinin odağında Türkiye’nin yer aldığına dikkati çeken Açıkalın, “Sektördeki halen yüksek seviyede olan büyüme potansiyeli sağlam makroekonomik temeller, genç, dinamik ve hızla büyüyen nüfus, Türkiye’de bankacılığı cazip kılmaya devam ediyor. Dolayısıyla yatırımlarımızı planlarken önceliğimiz yine türkiye olacak. Radarlarımız her zaman açık. Şu anda türkiye’de bankacılık yapmak ve derinleşmek diğer coğrafyada bankacılık yapmaktan daha akıllı bir iş olarak görülüyor” diye konuştu.
“2020 yılı hedefine “hizmette sınır yoktur” anlayışıyla ulaşacağız”
Bugüne kadar 70 yıllık tarihlerinde kültür sanat bankası olarak anılmalarını sağlayan birçok toplumsal çalışmaya da imza attıklarını ifade eden açıkalın, Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk dergisi doğan kardeş’i çıkarırken, bir çocuk tiyatrosuna destek veren ilk türk bankası olduklarını söyledi.
“Bizim 2014 yılından başlayan 2020 yılı için belirlediğimiz bir vizyonumuz var. 2014 yılından başlayan büyüme planımızla 2020 yılı için belirlediğimiz tartışmasız liderlik hedefine “hizmette sınır yoktur” anlayışıyla ulaşacağız.” diyen açıkalın, türkiye’nin en büyük grubu koç holding ile avrupa’nın en büyük bankacılık gruplarından unicredit’in gücü ve aldıkları destekle büyük bir heyecanla yollarına devam ettiklerini ifade etti.